• $8,4668
  • €10,0717
  • 497.961
  • 1385.98
19 Nisan 2021 Pazartesi 21:12 | Son Güncelleme:

Bugün sahur saat kaçta? İstanbul iftar, imsak, sahur vakti 2021 saati!

Bugün sahur saat kaçta" İstanbul iftar, imsak, sahur vakti 2021 saati!

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte iftar sahur vakitleri hakkında araştırmalar hız kazandı. İstanbul sahur vakti saat kaçta? İstanbul iftar ve imsak vakitleri nasıl? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. Peygamberimiz "Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır" buyurmuştur. Oruç ibadetini yerine getirecek olan vatandaşlar için 2021 Ramazan imsakiyesine haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz..

Oruç, Allâh'ın emrine tâbi olmak ve O'nun rızâsını kazanabilmek için imsak vaktinden akşam Güneş'in batışına kadar yemek, içmek ve cinsî münâsebetten uzak durmak sûretiyle yapılan bir ibadettir. Bu ibadeti yerine getiren tüm vatandaşlar günlük olarak iftar, imsak ve sahur vakitlerini araştırıyorlar. İstanbul iftar, imsak, sahur vakti 2021 saati kaçta? Bugün iftar saat kaçta açılacak? İşte tüm merak edilenler...

BUGÜN İFTAR SAAT KAÇTA AÇILACAK?

İstanbul'da bugün iftar 19:54'te olacak.

İstanbul imsak vakti ise 04:37'de olacak.

İSTANBUL İFTAR VE SAHUR VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

RAMAZAN ORUCUNUN ÖNEMİ NEDİR?

Peygamberimiz 'in hicretinden bir buçuk yıl sonra Şaban ayının onuncu günü farz kılınmış olan oruç ibadeti, İslamın 5 şartından biridir. Bu kadar mühim bir ibadeti ile ilgili olarak daha detaylı anlatmak gerekirse;

Ramazan orucu, Bakara suresinin 183-184. ayetleriyle hicretin ikinci yılında Bedir savaşı öncesinde Şaban ayında farz kılınmıştır. Peygamberimiz (a.s.) hayatında dokuz sene Ramazan orucu tutmuştur. 183. ayette orucun mutlak olarak farz kılındığı bildirilmekte, ancak orucun ne zaman, nasıl ve kaç gün tutulacağı bildirilmemektedir.

184. ayette bu kapalılık kısmen giderilmiş, orucun "sayılı günlerde" tutulacağı beyan edilmiştir. Sayılı günler ile maksat Ramazan ayıdır. 14 Bakara suresinin 184 ve 185. ayetinde şöyle buyrulmaktadır:

(Oruç), sayılı günler(dedir)...

...Sizden kim bu aya ulaşırsa oruç tutsun... Allah, bu ayetlere Ramazan orucunu tutmayı Müslümanlara farz kılmıştır.

ORUÇ VE SAĞLIK İLİŞKİSİ

Uzmanlar, oruç tutmanın sağlık açısından pek çok yararı olduğunu söylüyor. Bunlardan birkaçı şöyle:

Oruç sağlıklı kilo vermeye yardımcı olmaktadır ve bu gerçek bilimsel olarak ispatlanmıştır. Oruç esnasında vücutta bulunan yağ hücreleri aracılığı ile depolanmış yağlar yakılmaya başlanır.

Oruçlu olunan dönemde karaciğer hücreleri kendini yenileme fırsatı bulmaktadır.

Oruç yeme alışkanlığı bozukluğunu gidermeye yardımcı olabilir. Yeme alışkanlığı, başta sindirim sağlığı olmak üzere, genel sağlık açısından oldukça önemlidir.

Oruç sırasında, vücuttaki toksinler atılır. Aç kalmak, vücudun serbest radikaller ile mücadele etmesini kolaylaştırır, aynı zamanda iltihap oluşumunu engeller.

Bilimsel araştırmalar Orucun zihinsel fonksiyonları arttırdığını ortaya koymaktadır. Beyinde yeni kök hücrelerin oluşmasını destekleyen oruç, bu işleve yardımcı olarak kimyasalların salgılanmasını sağlar.

  • İstanbul iftar saati
  • sahur saat kaçta
  • iftar saat kaçta
  • imsak vakti 2021
  • 2021 istanbul iftar saati
  • bugün iftar kaçta
  • istanbul ramazan imsakiyesi
<p>AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, CHP'nin 2016'da mültecilerle ilgili hazırladığ

CHP'li Özcan'a AK Parti'den tepki

Dokumacı kuşların sanat eseri gibi yuvaları büyük ilgi görüyor

Yangın haberleri sonrası İstanbul'da olağanüstü hareketlilik

Sakarya Gaz Sahası'ndaki Türkali-2 tespit kuyusunda ilk kuyu akış testi tamamlandı