• $8,3057
  • €10,0238
  • 479.108
  • 1429.39
17 Nisan 2021 Cumartesi 14:54 | Son Güncelleme:

İngiltere Prensi Philip'in ölümünden sonra Türkiye arşivinden çıktı! 'Yunan zulmünün açık delili'

İngiltere Prensi Philip'in ölümünden sonra Türkiye arşivinden çıktı! 'Yunan zulmünün açık delili'
DHA

Hayatını kaybeden İngiltere Prensi Philip Mountbatten'ın babası Yunan Prensi Andrew'in 100 yıl önce Yunan komutanı olarak geldiği Afyonkarahisar'da çekilen bir fotoğrafı arşivde yer aldı. Andrew'in, Sultan Divani'nin huzuruna çizmeleriyle çıkması dikkati çekti. Sultan Divani Mevlevihanesi Müzesi Müdürü Hasan Özpınar, "Bu fotoğraf da aslına bakılırsa yalın ve öz olarak Yunan zulmünün açık bir delili" diye konuştu.

Yerel tarih araştırmacısı, Sultan Divani Mevlevihanesi Müzesi Müdürü ve alan kılavuzu Hasan Özpınar, hayatını kaybeden İngiltere Prensi Philip Mountbatten'ın babası Yunan Prensi Andrew'in 100 yıl önce Yunan komutanı olarak geldiği Afyonkarahisar'da, Sultan Divani Hazretleri'nin türbesini ziyaretinde çekilen bir fotoğrafın arşivinde yer aldığını söyledi. Özpınar, Prens Andrew'in, Sultan Divani'nin huzuruna çizmeleriyle çıktığını gösteren fotoğrafı anlattı.

DHA'nın haberine göre, Afyonkarahisar'da yerel tarih araştırmacısı, Sultan Divani Mevlevihanesi Müzesi Müdürü, Kocatepe ve Dumlupınar alan kılavuzu Hasan Özpınar, vefat eden İngiltere Prensi Philip Mountbatten'in babası Yunan Prensi Andrew'in, 100 yıl önce Afyonkarahisar'daki Sultan Divani Hazretleri'nin türbesine ziyaretinde çekilen bir fotoğrafın arşivinde bulunduğunu söyledi. Fotoğrafın Türk ulusu ve değerleri açısından acı verici olarak nitelendiren Hasan Özpınar, Prens Andrew'in Yunan işgal yıllarında Afyonkarahisar'a Yunan komutanı olarak geldiğini ve Sultan Divani'nin huzuruna çizmeleriyle çıktığını anlattı. Özpınar, "Arşivimizi karıştırırken geçen yıllarda yayınladığımız 'İşgal Günlerinde Afyonkarahisar' kitabında bir fotoğraf gözüme çarptı. Bundan tam 100 yıl önce 1921- 22 yıllarında İngiltere Prensi Philip'in babası o dönemde bir Yunan Ordusu'nda komutan. Afyonkarahisar'a gelmiş ve bugün de önemli bir ziyaret mekanı olan türbeyi ziyaret etmiş. Acı verici bir fotoğraf bu. Türbeye çizmeleriyle giren bir prensi görüyoruz" dedi.

'YUNAN ZULMÜNÜN AÇIK DELİLİ'

Bu fotoğrafın pek çok şeye bedel olduğunu aktaran Hasan Özpınar, "Prens Philip'in babası o dönem ki Prens Andrew Yunan Orduları'nın başında Anadolu işgaline gelenlerden birisi. Anadolu'da pek çok zulüm yaptığını biliyoruz. Hatta bu zulümler pek çok kitaba geçmiş, Genelkurmay Başkanlığımızın yayınladığı Türk İstiklal Harbi adlı kitapta şöyle bir ifade var; Sakarya Savaşı'nın olduğu günlerde esir aldığımız bir Yunan askeri yaptıkları tüm zulümlerin yakıp yıkmaların vesaire her şeyin Prens Andrew'in yani Philip'in babası Andrew tarafından emir verildiğini ifade ediyor. Bu fotoğraf da aslına bakılırsa yalın ve öz olarak Yunan zulmünün açık bir delili" diye konuştu.

Prens Andrew'in pozunun bir benzerinin yine ayrı tarihlerde Bursa'da Orhan Gazi'nin türbesi başında yine bir Yunan komutanı Sofoklis Venizelos'un verdiğini anlatan Hasan Özpınar, "'Kalk ey Orhan Gazi milletini kurtar' şeklinde ifadeleri var" dedi.

  • İngiltere Prensi Philip
  • Yunan Prensi Andrew
  • Afyonkarahisar
  • Sultan Divani Hazretleri
<p>Irak kuzeyindeki Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları sonucu 2 PKK'lı terörist daha etkis

MSB: Kuzey Irak'ta 2 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Kuşadası Kadı Kalesi kazılarında insan iskeletleri bulundu

Namıyla tüm dünyada efsane olmuş Osmanlı tokadının sırrı

Burada yaşayan yerel halk taşları toplayıp servet kazanıyor