• $8,4047
  • €10,1808
  • 506.756
  • 1460.86
12 Haziran 2021 Cumartesi 00:11 | Son Güncelleme:

İngiliz modasının zirvesindeydi... Günümüz topuklu ayakkabılarının atası

İngiliz modasının zirvesindeydi... Günümüz topuklu ayakkabılarının atası
Aksam.com.tr

14. yüzyıl İngiltere'sinde modaya yön veren ayakkabı modellerinin sivri burunlu olması, çocuklar da dahil olmak üzere ayak yapısında deformasyonlara neden oluyordu.

İngiltere'de yapılan bir araştırmada "poulaines" adı verilen sivri burunlu ve dar ayakkabıların modaya yön verdiğini ortaya koydu. Fakat aynı ayakkabıların ayak rahatsızlığı olarak bilinen bunyonlara sebebiyet verdiği kaydedildi.

Aksam.com.tr'nin CNN International'dan aktardığı habere göre, Orta Çağ'da İngilizleri etkisi altına alan tek hastalık veba değildi. Ayak parmaklarında görüntü ve kemik yapısı değişimlerine neden olan sivri burun ayakkabılar da veba kadar yüksek oranda görülen bunyon hastalığına sebep oluyordu.

Araştırmada günümüzde kullanılan yüksek topuklu ve ayağı sıkıştıran ayakkabıların geçmişinin "poulaines" türü ayakkabılar olduğu da kaydedildi. Benzer tipteki ayakkabıların benzer ayak rahatsızlıklarına da neden olduğu ortaya çıktı.

Mezarların kazıldığı ve iskeletlerde incelemelerin yapıldığı araştırmada, 14. yüzyılda neredeyse her tip ayakkabının sivri burunlu olduğu da kaydedildi.

<p class='MSONORMAL'>'DÜNYADA 2 MİLYAR İNSAN BÖCEKLERİ BESİN OLARAK TÜKETİYOR'</p><p class='M

Gelecekte nelerle besleneceğiz?

Bakımı yasak maymun koruma altına alındı

Milli Savunma Bakanı Akar, Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret etti

Sümela Manastırı'nın saklı şapeli için restorasyon çalışması başlatılıyor