İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 6.516
  • 7.4557
  • 250.74
  • 94742
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

2018 yılı Diyanet imsakiyesi yayınlandı

İmsakiye, Ramazanda imsak vakitlerini gösteren cetveldir. On bir ayın sultanı Ramazan 2018 yılında da büyük bir coşku ile karşılandı.

x

İmsakiye, Ramazanda imsak vakitlerini gösteren cetveldir. On bir ayın sultanı Ramazan 2018 yılında da büyük bir coşku ile karşılandı. İlk oruç 16 Mayıs tarihinde tutulacak. Türkiye'de oruç süresi 16,5 ile 17 saat arasında olacak. Oruç, Farsça kökenli bir sözcüktür. Ruze kelimesinin Türkçeleşmiş halidir. Arapça’da oruç ibadeti savm ve sıyam kelimeleriyle ifade edilir. Savm sözlükte; kişinin kendisini yeme, içme, yürüme ve konuşma gibi herhangi bir söz, eylem ve davranıştan alıkoyması, bir şeyden uzak durması, susması, bir şeye karşı kendini tutması ve engellemesi demektir. Savm kelimesi Kur’an’da 11 ayette geçmektedir. Müslümanlığın beş şartından biridir. Oruç tutacak olan vatandaşlar 2018 Diyanet imsakiyesini araştırmaya başladılar. Haberimiz içerisinden il il iftar ve imsak vakitlerine bakabileceğiniz Ramazan imsakiyesine ulaşabilirsiniz.

İL İL İMSAKİYE İÇİN TIKLAYIN

ANKARA İFTAR VE İMSAK SAATİ

15 Mayıs Salı günü 16 Mayıs Çarşamba gününe bağlayan gece ilk sahura kalkılacak.
Ankara'da sahur yapıldıktan sonra saat 03:42'de ezan ile birlikte oruç başlayacak. İlk oruç ise saat 20:04'te okunacak akşam ezanı ile birlikte açıklanacak.

İSTANBUL İFTAR VE İMSAK SAATİ

15 Mayıs Salı günü 16 Mayıs Çarşamba gününe bağlayan gece ilk sahura kalkılacak. 16 Mayıs 2018 günü imsak vakti 03.34'e kadar iken; akşam ezanı saati 20.27 olarak belirlendi.

İZMİR İFTAR VE İMSAK SAATİ

İzmir'de ilk sahurda imsak 04.13, Güneş 05.53, İftar vakti ise 20.23

KAÇ SAAT ORUÇ TUTACAĞIZ?

Oruç, Müslümanların sabah imsak vaktinden akşam güneş batana kadar midesini yiyeceklerden, dilini sudan, tüm duyu organlarını haramdan uzak tuttuğu bir ibadettir. Ramazan boyunca Müslümanlar gün içinde oruç tuttukları gibi, ibadet dolu da bir ay geçirirler.2018'de Türkiye'de Ramazan Ayı boyunca ortalama 16 saat boyunca oruç tutulacak. Bu vakit ilk günler biraz kısa başlasa da, mevsimden dolayı gün gün uzayacak.Türkiye'de sahur vakitleri bu yıl 03.00 ila 04.30 arası olacak. İftar vakitleri ise 19.00 ila 20.30 arası değişecek. Bu da Türkiye'nin ortalama olarak 16 saat oruç tutacağı anlamına geliyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Hindistan´da iki boğanın kavgasının arasında kalan adam ölümle burun buruna geldi. Güvenlik kamerası

Motosikletli kızgın boğaların saldırısına uğradı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

İtalya'da facia! Köprü çöktü, onlarca ölü var

Çalışma Bakanı Selçuk: Bin TL'nin altında emekli maaşı kalmayacak

En Çok Okunanlar