• $8,3281
 • €10,1301
 • 499.361
 • 1454.25
10 Nisan 2021 Cumartesi 10:22 | Son Güncelleme:

İlk teravih ne zaman, hangi gün kılınacak? Teravih namazı kılmak farz mı, sünnet mi?

İlk teravih ne zaman, hangi gün kılınacak" Teravih namazı kılmak farz mı, sünnet mi"

Müslüman aleminin kutsal olarak kabul ettiği üç ayların sonuncusu Ramazan ayı 13 Nisan Salı günü başlıyor. Ramazan ayı denilince oruç tutmanın yanında akıllara gelen diğer ibadet ise Teravih namazı oluyor. Rahmet ve bereket kapılarının sonuna kadar açıldığı Ramazan için "İlk teravih ne zaman kılınacak?" sorusu merak ediliyor. Peki, Teravih namazı farz mı, sünnet mi?

Hicri takvime göre 9. ay olan ve Müslüman aleminin oruç tutup teravih namazı kıldığı Ramazan ayı 13 Nisan Salık günü başlıyor. İslamin beş şartından birisi olan oruç tutmak Ramazan ayının en temel ibadetidir. Gündüz açlık ve susuzluk ile nefsini terbiye den kişiler geceyi de namaz kılarak ve ibadet ederek geçirir. Peki, İlk teravih namazı ne zaman kılınacak?

TERAVİH NAMAZI KILMAK FARZ MI, SÜNNET Mİ?

Ramazan ayında oruç tutmanın yanında yapılan bir diğer ibadet de teravih namazıdır. Teravih namazı nafile bir ibadettir ve farz değildir. Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

Teravih namazı ile ilgili Diyanet'in sitesinde yer alan bilgiler şunlardır: Sözlükte rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan teravih, dinî bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir.

Resûl-i Ekrem (s.a.s.) ashabıyla beraber cemaat hâlinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir (Buhârî, Salâtü't-terâvîh, 1; Müslim, Salâtü'l-Müsâfirîn, 177-178). Yine Hz. Peygamber, "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Salâtü't-Teravih, 1; Müslim, Salâtü'l-Müsâfirîn, 173) buyurarak teravih namazına teşvik etmiştir. Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.

Teravih namazını dört rekâtta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekâtta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekâtının sonunda bir miktar oturup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlîl (lâ ilâhe illallah demek) ve salavât ile meşgul olunması uygundur.

İLK TERAVİH NE ZAMAN, HANGİ GÜN KILINACAK?

30 gün boyunca oruç tutulacağı üç ayların son ayı olan Ramazan ayı 13 Nisan Salı günü başlıyor. Teravih namazı da Ramazan ayının en değerli ibadetleri arasında yer alıyor. İlk teravih namazı 12 Nisan Pazartesi akşamı kılınacak.

 • teravih
 • teravih namazı
 • teravih farz mı
 • teravih sünnet mi
 • ilk teravih ne zaman
 • teravih ne zaman başlıyor
<p>Piyasalar haftaya nasıl başladı? Altın fiyatları neden yükselişte? Kademeli normalleşmenin ekon

Kademeli normalleşmenin ekonomiye etkisi nasıl olacak?

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı