• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
28 Ocak 2021 Perşembe 10:07 | Son Güncelleme:

Osmanlı Devleti'nin sancak ve bayrakları kaç kez değişti? İlk Osmanlı sancağı nasıldı, ne zaman yapıldı?

Osmanlı Devleti'nin sancak ve bayrakları kaç kez değişti" İlk Osmanlı sancağı nasıldı, ne zaman yapıldı"

Kuruluş Osman dizisinde Osmanlı sancağı değişti. Atv'de yayınlanan dizide yaşanan olaylar yakından takip ediliyor. Dün akşam yayınlanan bölümde Osman Bey, Kayı Obası'nın yeni sancağının dalgalandırıyor. İlk Osmanlı sancağı nasıldı? Osmanlı Devleti'nin sancak ve bayrakları kaç kez değişti?

İlk Osmanlı sancağı ve bayrağı hakkında aramalar yapılmaya başlandı. Atv'nin sevilen dizisi Kuruluş Osman'da dün akşam Kayı Obası'nın bayrağı değişti. Obada yaşayanların bir kısmı bu olaya tepki verirken izleyiciler de konuyu öğrenmek istiyor. İlk Osmanlı sancağı nasıldı? Osmanlı Devleti'nin sancak ve bayrakları kaç kez değişti?

İLK OSMANLI SANCAĞI NASILDI?

Osmanlı İmparatorluğu'nun klasik döneminde kullanılan belli bir bayrak yoktur. Padişahların egemenlik alametleri olarak çeşitli tuğ, tuğra ve sancaklar kullanılmıştır. Osmanlı Devleti’nin kuruluşu ile devletin varlığının sembolü olarak Selçuklu Hükümdarı tarafından Osman Gazi’ye Ak Sancak gönderilmiştir. Ak Sancağın Yavuz Sultan Selim devrine kadar tek sancak olarak devam ettiği bilinmektedir.

Ay yıldızın devlet sembolü olarak kabulü III. Mustafa (1757-1774) döneminde başlamış, I. Abdülhamid (1774-1789) ve III. Selim (1789-1807) dönemlerinde devam etmiştir. Alfred Znamierowski'ye göre Osmanlı İmparatorluğu'nun ay-yıldızlı kırmızı bayrağı kullanmaya başlanması 1793 yılına dayanır. Bu yıla ait bir buyrultuda donanma kalyonlarına çekilecek sancakların al renkte olması ve üzerlerinde beyaz ay ve yıldız bulunması emredilmiştir. 1844 yılında bu bayrağın bir versiyonu Tanzimat reformunun bir parçası olarak resmî Osmanlı bayrağı yapıldı. Bu bayrak hâlen Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağı olarak kullanılmaktadır. Bayrağın geometrik özellikleri 1936 yılındaki Türk Bayrağı Kanunu ile yasal olarak standardize edildi.

<div><br></div><p><br></p>

28 Şubat'tan akılda kalanlar

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı