• $8,6689
  • €10,355
  • 494.831
  • 1409.85
19 Ocak 2016 Salı 00:07 | Son Güncelleme:

İlişkide bencil biri ile nasıl baş edilir?

İlişkide bencil biri ile nasıl baş edilir"

Sevgiliniz çok mu bencil? Sadece kendi dediği olsun istiyor ve kendi çizdiği doğrular çerçevesinde mi şekilleniyor ilişki? Ya da sevgiliniz 'önce ben', 'sadece benim isteklerim' mi diyor? Eğer öyleyse bu haberimiz tam size göre. Bencil kişi ile nasıl baş edebilirsiniz?

Evet yanlış okumadınız. Partneriniz bencil biri ise onunla baş etmek elinizde. Bilmeniz gereken tek şey onunla nasıl baş edebileceğiniz. İşte tam bu noktada Aile-İlişki-Evlilik terapisti Serhat Yabancı'nın konuyla ilgili görüşlerini dikkate almanızı öneririz.

Elif DEMİRTAŞ BİLİR 
elif.bilir@aksam.com.tr

"Sürekli sizden beslenen, sorumluluklarını size yükleyen, ilişkide kendi alanını geniş tutarken sizin alanınızı daraltan, adaletsiz bir ilişkiye neden olan tüm davranışlar bencil ve kendine dönük davranışlardır. Fedakârlık, mükemmeliyetçilik, bağımlı, onay arayıcı ve boyun eğici gibi şemalardan birine veya bir kaçına sahipsek, bencil birine takılmamız yüksek ihtimaldir.  Bu şemalarımız bizi benmerkezci, her durumda kendini haklı gören birini çekici kılacak, onun cool hali, ulaşılmaz veya memnun olmayan hali ile sorumsuz hali bizi çekecek ve şemamızı besleyecektir" diyen Yabancı çok önemli bir uyarıda bulunuyor: Bazen bencil birinin hayatımızda var olması sadece şemamızdan kaynaklı olmayabilir. Kendini bize kabul ettirene, bizim kalbimizi çalana veya bizi kendi kontrolüne alana kadar uyumlu görünüp sonrasında bencil yönünü ortaya çıkanlar kişiler de olabilir yaşamımızda.  İşte bu noktada gerek biz o kişiyi çekmiş olalım gerekse o bizi kendine çekmiş olsun, fark ettikten sonra baş etme aşamasına geçmeliyiz.

BENCİL KİŞİ İLE BAŞ ETMENİN KURALLARI!

Serhat Yabancı ilişkide bencil olan kişiyle baş etmenin kurallarını sıraladı:
 
1. Bencil biri ile baş etmenin ilk kuralı altın kural da diyebiliriz buna, ilişkide sınır çizmektir. İstemediğin veya istediğin şeylerle ilgili - karşınıdaki kişi onaylamasa bile- net olmanız gerekir.  Siz net olduğunuzda sizi suçlayacak, eleştirecek, küsecek ve sizi yok saymakla cezalandıracaktır. Hatta sizi inatçılıkla ve bencillikle suçlayarak ilişkiyi bitirme yönünde tehdit edebilir. Bu bir varoluş ve kendini kabul ettiriş mücadelesidir. “Gerginliği yaşamaktansa ben de o kazağı almam. Zaten acil ihtiyacım da yok”  diyerek, isteğini rasyonalize ederek baltalamamalısınız.

2. Bencil biri ile baş etmenin ikinci kuralı rahatsız olduğunuz herhangi bir konuda düşüncelerinizi ifade etmekten kaçınmamaktır. Siz rahatsız olduğunuz durumları dile getirmezseniz,  zamanla değişir diye beklerseniz, yaptığının doğru olduğunu var sayıp “rahatsız olsaydı bugüne kadar söylerdi” diye düşünüp aynı davranışı sürdürmeye devam edebilir. 

?Kendinizi ifade ederken, haklı olma ve ikna etme amaçlı değil, ifade etme ve mesajı verme amaçlı hareket etmelisiniz. Muhtemelen ilk başlarda sizi dinlemek istemeyecek, anlamayacak, abarttığınızı söyleyecektir. Sizi susturmaya ve geçiştirmeye çalışacaktır. Baş etmenin en önemli adımı ise bu ifade etme davranışınızı sık ve sürekli yapmanızdır. 
Unutmayın ki: En çok alttan alan sizseniz, ona en çok gizli veya açık öfke duyan yine siz olacaksınız.

3. Bencil biri ile baş etmenin üçüncü kuralı rahatsız olduğunuz her konuda duygularınızı açıkça ifade etmektir. Bu kural, çok önemli ve uzun vadede karşınızdakinin kendini kontrol etmesi ve size saygı duyması için en etkili olan yöntemdir. 

4. Bencil biri ile baş etmenin dördüncü kuralı ise ona  “hayır diyememe”  ve “sınır çizememe” ile ilgili kaygı ve korkularımızı fark etmektir.
Hayır diyememe ve sınır çizememe davranışının altında:
• Terk edilme korkusu
• Kusurluluk ve yetersizlik düşüncesi
• Kendine yetememe düşüncesi yatıyor olabilir.

Kendi içinizde de terk edilme korkusundan dolayı oluşan; fedakâr, alttan alıcı, boyun eğici özelliklerinizle yüzleşmelisiniz. Bu özelliklerin, bencil birini çekeceği gibi, bencil olmayan biriyle olduğunuzda da onun tüm sorumluluklarını alarak onu bencilleştirebileceğinizi söyleyebiliriz. 
 
Bencil biri ile baş etmek, aslında öncelikle kendimizle ilgili bir sorun.  Sırf istedikleri olmuyor diye biri sizi terk etmeyi düşünüyorsa zaten yanlış yerde ve yanlış kişiyle birliktesiniz demektir. Bu sevgi odaklı değil, menfaat odaklı bir ilişki olup, sadece “hayatınızda herhangi biri olsun” düşüncenizi doyurur. Onun dışında ne bedeninizi, ne ruhunuzu ne de zihninizi doyurur.

<p>12 yıl sonra kızına kavuşan Suriyeli baba gözyaşlarına hakim olamadı.</p>

Suriyeli baba 12 yıllık sonra kızına kavuştu

Çivi ve teller Ağrılı filografi sanatçısının elinde hayat buluyor

Bayburt'un ıssız meraları devlet desteğiyle alınan koyunlarla şenlendi

Diyarbakır'da gündem olmuştu: Yenileri eklendi