• $8,4499
  • €10,2655
  • 499.675
  • 1441.33
05 Mayıs 2021 Çarşamba 09:41 | Son Güncelleme:

Hıdırellez 2021 ne zaman, bugün mü? En güzel Hıdırellez duası ve dilekleri neler?

Hıdırellez 2021 ne zaman, bugün mü" En güzel Hıdırellez duası ve dilekleri neler"

Hıdırellez kutlamaları salgın dolayıyla evlerde geçirilecek. Mevsimlik bayramlardan biri olan bugün Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar'da kutlanmaktadır. Vatandaşlar bu zamanda dua eder ve çeşitli dilekler diler. Hızır ve İlyas'ın yer yüzünde buluştukları gün olarak düşünülmekte ve kutlanmaktadır. Hıdırellez 2021 ne zaman, bugün mü? En güzel Hıdırellez duası ve dilekleri neler?

Hıdırellez kutlamak isteyenler konuya dair detayları araştırıyor. Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar'da kutlanan bu bayram, Hızır günü olarak da adlandırılmaktadır. Bu zamanda vatandaşlar, çeşitli dilekler diler ve sağlık, mutluluk ve aşk için ritüeller yapar. Anadolu'nun bazı yerlerinden bu özel gün için sadaka verilir, kurban kesilir ya da oruç tutulur. Peki, Hıdırellez 2021 ne zaman, bugün mü? En güzel Hıdırellez duası ve dilekleri neler?

HIDIRELLEZ NEDİR, NE ZAMAN KUTLANIYOR?

Hıdırellez ya da Hıdrellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar'da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır.

Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan Hıdırellez günüdür. 6 Mayıs'tan başlayıp 7 Kasım'a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım'dan 5 Mayıs'a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir. Türkiye'de Hıdrellez Bayramı 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece kutlanır.

HIDIRELLEZ DUASI

Bismillahirahmanirahim

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Hıdırellez gül ağacı dilek duası nasıl yapılır? Hıdırellez ritüelleri neler?

HIDIRELLEZ DİLEKLERİ

5 mayıs perşembe günü akşam ezanı vakti gül ağacında dilek dileme zamanıdır. Gül dallarına paralar asılır. (Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş.) ya da açık cüzdan bırakılır. Dilekler bir kağıda yazılıp asılabileceği gibi şekil olarak da gül ağacının altına çizilebilir. Ev isteyen ev resmi araba isteyen araba resmi çizebilir. Bunu küçük taşlarla yapabileceğiniz gibi toprakla da oluşturabilirsiniz.

Hıdırellez akşamı asılan paralar ve dilekler 6 Mayıs 2016 cuma sabahı erkenden geri toplanır. Para cüzdana konulur ve yıl boyunca o para harcanmaz. Hıdırellez parası kişiye o yıl boyunca darlık ve parasızlık yüzü göstermez.

Hıdırılezde yapılması gerekenler bu kadar değil. Anadolu'da hıdırellez akşamında evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir. Kişilerin başına gelebilecek kötülüklerin ekilen bu fasülye ya da nohutlar gelmesi dilenir.

Gül ağacında dilek tutarken yapmanız gerekenlere ek olarak bir de duasını okumanız gerekir. Hıdırellez dilek duası dilekler gül ağacına asıldıktan sonra yapılır.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi