• $ 6,9057
  • € 8,1731
  • 444.677
  • 1087.16
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
10 Temmuz 2020 Cuma 09:15 | Son Güncelleme:

Uçak ve otobüs yolculuğunda HES kodu kullanılıyor mu? HES kodu nasıl alınır?

Yeni sosyal hayata geçiş döneminde seyahatlerde HES kodu alma zorunluluğu getirildi. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde koronavirüs salgınına karşı risk taşıyıp taşımadığınızı belirliyor. Şehir dışına çıkacak vatandaşlar, HES kodu nasıl alınır? Uçak ve otobüs yolculuğundan HES kodu kullanılıyor mu? HES uygulmasına mobilden ulaşılabiliniyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya sunulan HES kodu, yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını sonrası kontrollü sosyal yaşam için seyahatlerde zorunlu HES kodu uygulaması getirildi. Uçak, tren ya da otobüs bileti alacak kişiler, HES kodu nasıl alınır? Sorusuna yanıt arıyor. Hayat Eve Sığar (HES) sayesinde vatandaşların Kovi-19 riski taşıyıp taşımadığını belirliyor. 

HES KODU NASIL ALINIR?

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamından hizmete sunulan Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını mobil uygulama üzerinden indirerek veya internet üzerinden işlemler yapılıyor. SMS ile HES kodu alımında, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

Mobilden HES kodu almak isteyenler, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir. "HES Kodu Oluştur" butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur. 

APP STORE HES UYGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ.

GOOGLE PLAY HES UYGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ.

UÇAK VE OTOBÜSLE SEYAHAT İÇİN HES KODU GEREKİYOR MU?

Herhangi bir toplum ulaşım aracı ile seyahatlerinizde HES kodu almanız gerekmektedir. Aksi taktirde yolculuk yapamazsınız.

Yüzlerce kişinin 'vapur koşusu' ilginç görüntüler oluşturdu

Yüzlerce kişinin 'vapur koşusu' ilginç görüntüler oluşturdu

Türk ambalaj firmasından Koronavirüsü yok eden formül

Türk ambalaj firmasından Koronavirüsü yok eden formül

4 Ağustos altın fiyatları ne kadar?

4 Ağustos altın fiyatları ne kadar?

3 Ağustos 2020 reyting sonuçları açıklandı!

3 Ağustos 2020 reyting sonuçları açıklandı!