• $8,1924
  • €9,7532
  • 458.017
  • 1393.24
26 Mart 2021 Cuma 09:28 | Son Güncelleme:

SMS ve e-devlet HES kodu nasıl alınır? HES kodu alma ekranı!

SMS ve e-devlet HES kodu nasıl alınır" HES kodu alma ekranı!

HES kodu almak isteyenler aramalarında konuya yer veriyor. Koronavirüs pandemesi sebebiyle hizmete sunulan bu uygulama, şehir içi ve dışı ulaşımdan, kafe ve restoranlara girişlerde ve ÖSYM sınav başvurularında da HES kodu aranmaktadır. SMS ve e-devlet üzerinden HES kodu alma nasıl yapılır? Çok basit işlemlerden oluşan HES kodu alma ekranına haberimizden ulaşabilirsiniz.

HES kodu alma işlemleri sürüyor. Yeni tip koronavirüs salgını sonrası hayatımıza giren bu işlem e-devlet ve SMS üzerinden alınabilmektedir. Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden de gerçekleştirilen işlemler, AVM, kafe, ulaşım gibi birçok alana girişlerde istenmektedir. SMS ve e-devlet üzerinden HES kodu alma nasıl yapılır? İşte HES kodu alma ekranı...

HES KODU ALMA EKRANI

HES kodu; SMS, e-devlet ve Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınmaktadır. İşte basit anlatımları ile HES Kodu alma...

HES KODU MESAJLA NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023'e SMS göndererek,

Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023'e SMS göndererek,

T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023'e SMS göndererek alabilirsiniz.

E-DEVLET ÜZERINDEN HES KODU ALMA

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

HAYAT EVE SIĞAR İLE HES KODU ALMA İŞLEMİ

Hayat Eve Sığar uygulamasında "Karekodlarım" sekmesine tıklanır. Açılan ekranda "Kategori, Alan Adı ve Adres Bilgileri" alanları doldurulur. Oluşturulan karekodun çıktısı ilgili alana asılabilir.

HES kodu, "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulabilir. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde.

Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebiliyor, dilerse iptal edebiliyor ya da yetkilerini kaldırabiliyor.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü