• $7,7953
  • €9,0912
  • 465.511
  • 1123.6
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
15 Ağustos 2020 Cumartesi 16:01 | Son Güncelleme:

Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) uygulaması nedir, ne işe yarıyor?

Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) uygulaması nedir, ne işe yarıyor"

İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan Hayvan Durum İzleme uygulaması hayvanlara karşı işlenen suçları önlemek amacıyla oluşturuldu. 28 Temmuz tarihinde hizmete sunulan Hayvan Durum İzleme uygulaması vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) mobil cihazlar üzerinden indiriliyorlar.

Hayvan Durum İzleme uygulaması (HAYDİ), İçişleri Bakanlığı aracılığıyla oluşturuldu. Hayvanlara yönelik yapılan işkence, cinsel istismar ve hayvanın zara görmesi durumunda kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunma imkanı sunuyor. Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterilen uygulamaya mobil cihazlardan ulaşılabiliniyor.

HAYDİ NEDİR?

Çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek, vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlılığını arttırarak bu mücadeleye paydaş etmek için HAYDİ adı altında bir mobil ihbar aplikasyonu oluşturulmuş ve 28/07/2020 tarihi itibariyle hizmete girmiştir.

HAYDİ uygulaması Apple Store ve Play Store üzerinden cep telefonlarına indirilebilecek olup vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve doğum tarihi bilgilerini yazarak uygulamaya giriş yapabileceklerdir. Sonrasında cep telefonuna gelen doğrulama kodunun girilmesi ile uygulama aktif hale gelecektir. Ayrıca vatandaşlarımız bu uygulama üzerinden ihbar konusu ile ilgili fotoğraf da paylaşabilecektir.

HAYDİ Mobil uygulaması üzerinde oluşturulan ana ve ara yüzler aracılığıyla hem çevre ve doğa ile ilgili hem de hayvanları öldürme veya yaralama, sokağa atma, aç/susuz bırakma, kötü davranma, gücünü aşan yük yükleme, zararlı yiyecek içecek verme, hayvanların gürültüye neden olması, çevrenin kirletilmesi suretiyle hayvanın zarar görmesi, trafikte hayvana çarpıp yardım etmeme, işkence, eziyet, zarar verme, cinsel ilişkide bulunma, hayvanların cinsel içerikli yayınlarda kullanılması, bakımlarını ihmal etme, hayvanların dövüştürülmesi suretiyle kumar oynama/oynatma, tehlike arz eden hayvanları üretme, ülkeye sokma vb. adli veya idari işlem yapılmasını gerektiren konularda vatandaşlarımız tarafından kolluk kuvvetlerine anlık olarak ihbarda bulunabilecektir.

<p>Kardeşler arasındaki kıskançlıklar, oldukça sık rastlanan ve anne babaları zorlayan durumlardır.

Çocuklarda kardeş kıskançlığı nasıl önlenir?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Canlı altın fiyatları 28 Eylül 2020 ne kadar, kaç TL? Gram ve çeyrek altın güncel fiyatları...

Tokat'ta yeni havaalanı inşaatının yüzde 82'si tamamlandı