• $ 6,124
  • € 6,6153
  • 322.361
  • 116844
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Havan topu mermisi etki alanı nedir? Havan topu mermisi menzili ne kadar? İşte yanıtı..

Havan topu mermisi araştırılan konular arasında yer alıyor. Havan topu mermisi menzili nedir? Şanlıurfa Valiliğinden PKK/YPG'li hainlerin havanlarla yaptıkları alçak saldırılar sonrası yapılan açıklamada, 'Biri bebek iki şehidimizin olduğunu 46 vatandaşın ise yaralandığını belirtildi. Bu açıklamanın ardından vatandaşlar havan topunu araştırmaya başladılar. Detaylar haberimizde sizlerle.

Havan topu mermisi menzili araştırılan konular arasında yerini aldı. Havan topu mermisi menzili nedir? Şanlıurfa Valiliğinden PKK/YPG'li hainlerin havanlarla yaptıkları alçak saldırılar sonrası yapılan açıklamada, 'Biri bebek iki şehidimizin olduğunu 46 vatandaşın ise yaralandığını belirtildi. Bu açıklamanın ardından vatandaşlar havan topunu araştırmaya başladılar. Havan, piyade birliklerinin kullandığı, üst açı grubu ile atış yapabilen, namlu ağzından elle tek tek doldurulan bir silahtır. Haberimiz içerisinden konu ile ilgili merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

HAVAN TOPU NEDİR, MENZİLİ NE KADAR?

Havan, piyade birliklerinin kullandığı, üst açı grubu ile atış yapabilen, namlu ağzından elle tek tek doldurulan, bazı modellerinde mermi namlu içi dibindeki iğneye çarpar çarpmaz otomatik olarak ateşlenen (81 mm. UT-1, 81 mm. M-1, 106 mm. orta havan ve 60 mm. Komd. Havanı gibi), bazı modellerinde ise top ve obüslerdekine benzer ateşleme ipinin çekilmesiyle ateşlenen (120 mm. tosa hy-12 havanı gibi) piyade birliklerinin ateş destek silahlarıdır.

Havanın tesirli ya da etkili menzili olmaz; bu parametreler attıkları mermiye göre değişir. Havanların başlıca mühimmat cinsleri; tahrip, aydınlatma, sis ve eğitim mermileridir. Bunların dışında hâlihazırda geliştirilmekte olan modern mühimmat tiplerinden (serpme mayın taşıyan kargo mühimmatları veya anti tank sadarm mühimmatları vb.) burada bahsedilmeyecektir.

Üst açı grubu tabirini basitçe açıklamak gerekirse; namludan çıkan mühimmatın direkt hedefe değil de; önce yukarı doğru yükselip ardından hedefe tepeden dik bir şekilde düşmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu sayede bir tepe veya yüksek bir binanın arkasına aşırtma atışlar yapılabilmektedir. Bu üst açı grubunun oluşum sebebi ve en önemli avantajıdır.

Dezavantajı ise merminin hedefe varış süresinin uzun olması, isabet oranının düşük olması ve atmosferik hava şartlarından daha fazla etkilenmesi olarak sıralayabiliriz.


<p>Wuhan’da insanların umutlarını yitirdiğini gözler önüne seren yeni bir video ortaya çıktı.

Umutsuz Wuhanlılar paralarını uçak yapıp camdan attı

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

21 Şubat BİM aktüel ürünler kataloğu dopdolu! İşte BİM aktüel ürünler kataloğu

Almanya'daki ırkçı saldırgan hakkında yeni gelişme!