• $7,4843
  • €9,0699
  • 423.464
  • 1469.07
31 Ocak 2021 Pazar 20:24 | Son Güncelleme:

Har-ı Bülbül çiçeği anlamı nedir, nerede yetişiyor? Har-ı Bülbül ne demek?

Har-ı Bülbül çiçeği anlamı nedir, nerede yetişiyor" Har-ı Bülbül ne demek"

Har-ı Bülbül ifadesi vatandaşların ilgisini çeken ana başlıklardan oldu. Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Şuşa kentine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından yaptırılacak okul projesi tamamlandı. Okulun mimarisinde Har-ı Bülbül motifleri etkili olacak. Har-ı Bülbül nedir, ne demek?

Har-ı Bülbül hakkında aramalar yapılmaya başlandı. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, Ermeni işgalinden kurtarılan Şuşa'da yaptıracağı okulun motiflerinde Har-ı Bülbül kullanılacak. Peki, Har-ı Bülbül nedir, ne demek? Har-ı Bülbül çiçeği ne anlama geliyor? 

HAR-I BÜLBÜL NEDİR, NE DEMEK?

Dünyanın bazı bitkileri endemiktir. Yalnızca belirli bir yerde, doğal faktörlerin en uygun şekilde eşleşmesi ile büyürler. Güney Kafkasya, yeryüzünde başka hiçbir yerde bulunamayan çok sayıda bitki türünü barındıran eşsiz bir ekosistemdir. Har-ı Bülbül çiçeği de bunlardan biridir.

Bu türlerden bazıları çok sınırlı bir alanla sınırlıdır. Hari bulbul çiçeği ( Xarı Bülbül) bunlardan biridir: Sadece Güney Kafkasya'nın Şuşa bölgesinde yetişir (Ermeniler tarafından Shushi olarak adlandırılır) . Çiçeğin şekli bir bülbülü andırır, dolayısıyla adı: Azerice'de "Har" "diken" ve "bulbul" "bülbül" anlamına gelir. Çiçeğe yakından bakarsanız, üç farklı yöne yayılan üç yaprağın farkına varabilirsiniz. İkisi kanat, üçüncüsü ise gagalı kuş başı şeklindedir.

Hari bulbul çok kırılgan bir çiçektir. Hızla kaybolur ve kokusunu asla paylaşmaz. Mütevazı bir yüksekliğe ve muhteşem bir duruşa sahip görkemli bir çiçektir. Pek çok efsaneye ve halk masalına konu olmuştur.

HAR-I BÜLBÜL ÇİÇEĞİ EFSANESİ

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’da Har-ı Bülbül çok bir çiçektir. Har-ı Bülbül çiçeğinin birden çok efsanesi vardır.

Efsaneye göre, Har-ı Bülbül dalına konan bülbülü sever, okşar... alt dallara konan arı bülbülü kıskanır, sokar ve öldürür...Harı bülbül birçok edebi esere konu olmuştur özellikle eserler ermeni işgalinin beraberinde getirmiş olduğu acıların harı bülbüle de yansıdığı şeklinde işlenmiştir. Azerbaycan sevdalısı sanatçımız Ahmet Şafak'ın Karabağ şarkısında da geçer.

<p>Süper Lig'in 27.haftasında Beşiktaş, düşme hattından kurtulmak isteyen Yukatel Denizlispor'u Voda

Beşiktaş-Denizlispor Maç Önü

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nde son durum havadan görüntülendi

Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi 1 milyon ziyaretçi ağırladı

Mavi vatan nöbetinde geçen yıl 12 bin 655 hayat kurtarıldı