• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
30 Mart 2021 Salı 10:54 | Son Güncelleme:

Online ve programsız fotoğraf boyutu nasıl küçültülür? Fotoğraf boyutlandırma nasıl yapılır?

Online ve programsız fotoğraf boyutu nasıl küçültülür" Fotoğraf boyutlandırma nasıl yapılır"

Resim ya da fotoğraf boyutlandırma günlük olarak milyonlarca kişinin yaptığı uygulamalardan bir tanesidir. Cep telefonları ve dijital fotoğraf makinalarının gelişimiyle beraber çekilen fotoğrafların boyutları da bir hayli büyüdü. Bazı belgelere ya da siteler fotoğraf yüklemeye çalışırken boyutun büyük olduğu uyarısını alan kişiler de “fotoğraf boyutu nasıl küçültülür?” sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte fotoğraf boyutu küçültme ile ilgili detaylar..

Fotoğraf yeniden boyutlandırma ya da çekilen bir fotoğrafın boyutunu küçültme birçok alanda hayat kurtarıyor. Programlı ya da programsız fotoğraf yeniden boyutlandırma yaparak çekilen bir fotoğrafın boyutu küçültülebiliyor. Akıllı telefonlar ve profesyonel makineler ile çekilen karelerin boyutlarının aşırı yüksek olması nedeniyle yapılan bu işlemler birçok alanda kullanılabiliyor. İşte fotoğraf boyutunu büyütme ve küçültme ile ilgili bilgiler...

FOTOĞRAF BOYUTU NASIL KÜÇÜLTÜLÜR?

Çekilen bir fotoğrafın boyutunu küçültmek için yapılacak hamleler; fotoğraf görüntüsünün boyutunu azaltma, fotoğrafı kırpma ya da fotoğrafı sıkıştırma olarak yapılabilir. Örnek olarak 4000 x 2000 bir fotoğrafı 2000 x 1000 yaparak küçültebilirsiniz. Fotoğraf boyutlandırma için en basit yöntemlerin başında paint yer alır.

PAINT İLE FOTOĞRAF NASIL KÜÇÜLTÜLÜR?

Paint Windows yüklü tüm bilgisayarlarda hazır ve kurulu halde bulunur. Yapmanız gerekenler arama çubuğuna "Paint" yazmak ve programı çalıştırmak. Paint programı açıldıktan sonra boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafı sürükleyip paint programına yerleştirin ya da sol üstteki seçeneklerden dosya>yeni seçeneğine tıklayın.

Fotoğraf paintte açıldıktan sonra üst kısımda yer alan "Yeniden boyutlandır" seçeneğine tıklayın. Bu pencerede "Piksel" seçeneğini işaretleyin. Fotoğraf boyut düşürme işlemi için bu piksel değerlerini düşürmeniz gerekecek fakat bunu yaparken "En boy oranını koru" kutucuğu işaretli olması gerekiyor. Bu seçeneğe işaretlemezseniz fotoğrafın orijinal görünümü bozulabilir.

Piksel değerlerini biraz düşürdükten sonra "Tamam" tuşuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz. Bu işlemden sonra "Dosya > Farklı Kaydet > JPEG resmi" seçeneğine tıklayarak yeni fotoğrafımızı istediğimiz dizine kaydediyoruz.

FOTOĞRAF BOYUTU ONLİNE OLARAK KÜÇÜLTME

Fotoğraf boyutunu online yani çevrimiçi olarak küçültmek için birçok ücretsiz site bulunuyor. Imagecompressor, BeFunky, Rszr, Online Image Resize, Jpeg Optimizer gibi uygulamalar ile fotoğraflarınızın boyutunu online olarak hızlıca yeniden boyutlandırabilir, küçültebilirsiniz.

  • fotoğraf boyutlandırma
  • fotoğraf boyutu küçültme
  • fotoğraf boyutu nasıl küçültülür
  • fotoğraf yeniden boyutlandırma
  • programsız fotoğraf küçültme
  • online fotoğraf küçültme
<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü