• $7,1661
  • €8,7445
  • 415.321
  • 1483.02
20 Ocak 2021 Çarşamba 10:31 | Son Güncelleme:

Fethi Toker kimdir, kaç yaşındaydı? ÖSYM eski başkanı Fethi Toker çalışmaları!

Fethi Toker kimdir, kaç yaşındaydı" ÖSYM eski başkanı Fethi Toker çalışmaları!

Fethi Toker kimdir sorularına yönelik aramalar yapılıyor. 1988 ve 1993 yılları arasında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Dün, ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Fethi Toker için taziye mesajı yayınlandı. Fethi Toker kimdir, kaç yaşındaydı?

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Fethi Toker hakkında resmi hesabından vefatı üzerine taziye mesajı yayınladı. Bunun üzerine vatandaşlar, "Fethi Toker kimdir, kaç yaşındaydı? ÖSYM eski başkanı Fethi Toker vefat mı etti?" sorularına yönelik arama yapmaya başladı. Toker'in memleketi Safranbolu'da adına Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bulunmaktadır.

FETHİ TOKER KİMDİR?

25 Ekim 1932 tarihinde Safranbolu’da doğdu. İlkokulu Kalealtı ve Gümüş İlkokullarında, ortaokulu ise Safranbolu’da ortaokul olmadığı için Kastamonu Ortaokulu’nda okudu. 1951 yılında Edirne İlköğretmen Okulu’ndan, 1958 yılında da Gazi Eğitim Enstitüsü Pedogoji Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile Amerika Birleşik Devletlerine gitti, New York’ta Teachers College, Columbia Üniversity’de lisans eğitimini tamamladı, master yaptı. 1970 yılında Hacettepe Üniversitesi bursu ile yeniden Amerika Birleşik Devletlerine giden Fethi Toker, Üniversity of California at Los Angeles’te psikoloji dalında doktora eğitimini tamamladı.

Yurda dönüşünün ardından Şanlıurfa’da ilkokul öğretmenliği, Malatya Akçadağ Öğretmen Okulu’nda Meslek Dersleri Öğretmenliği yapan Fethi Toker, 1965-69 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Test ve Araştırma Bürosunda uzman olarak görev yaptı. 1969 yılında Hacettepe Üniversitesine naklolan Toker, tıp fakültesinde psikoloji ve sağlık eğitimi dersleri, aynı üniversitenin psikoloji bölümünde de endüstri psikolojisi dersleri okuttu. 1975-83 yılları arasında Öğrenci Yerleştirme Merkezi’nde (ÖSYM) yarı zamanlı olarak çalışmaya başlayan ve Araştırma Bölüm Başkanlığı da yapan Fethi Toker, 1983 yılından itibaren ÖSYM Başkan Yardımcılığı, Kurucu Başkan Prof. Dr. Altan Günalp’in vefatını üzerine ise 1988 yılından itibaren ÖSYM Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 1993 yılında kendi isteğiyle görevinden ayrılan Prof. Dr. Fethi Toker, üç yıl boyunca ÖSYM’de danışmanlık yapmış, 1996 yılında yeniden ÖSYM Başkanlığı görevine getirilen Toker, 2002 yılında emekli olmuştur. Ünlü bilim insanımız adına memleketi Safranbolu’da, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bulunmaktadır.

HALİS AYGÜN'DEN TAZİYE MESAJI

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Başkanı Halis Aygün, eski başkan için taziyelerde bulundu.

<h3><strong>FENERBAHÇE'DE EROL  BULUT SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYOR</strong></h3><p>Sarı-lacivertlile

Haftanın Futbol Başlıkları... Erol Bulut görevden alınacak mı?

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü