• $7,8428
  • €9,2991
  • 483.767
  • 1219.76
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
31 Temmuz 2020 Cuma 09:19 | Son Güncelleme:

Eyyam-ı Bahur 2020 ne zaman? Eyyam-ı Bahur nedir, ne demek?

Eyyam-ı Bahur 2020 ne zaman" Eyyam-ı Bahur nedir, ne demek"

Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları kavurucu sıcaklıkların yeniden gündeme gelmesinin ardından merak konusu oldu. Vatandaşlar Kurban Bayramı'nda havanın nasıl olacağını araştırıyorlar. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, eyyam-ı bahur sıcaklarının geldiğini dile getirdi.

Kurban Bayramı'nda havanın nasıl olacağı merak ediliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, eyyam-ı bahur sıcaklarının geldiğini söyledi. Toros, vatandaşları uyardı, Kurban Bayramı'nda havanın çok sıcak olacağını bildirdi. 

EYYAM-I BAHUR NE ZAMAN?

Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullanılan eyyam-ı bahur, 31 Temmuz ile 7 Ağustos tarihleri arasına denk geliyor.

Yerini "çöl sıcakları", "cehennem sıcakları" ve "Afrika sıcakları" gibi terimlere bırakan eyyam-ı bahur, bu sene bayram döneminde etkisini hissettirecek.

EYYAM-I BAHUR NEDİR?

Eyyam-ı Bahur, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine verilen Arapça kökenli Türkçe sözcüktür. Kuzey yarımkürede, temmuz ve eylül tarihleri arasında yaşandığı kabul edilmektedir. Güney yarımkürede ise bu tarih ocak ve mart arasına düşer. Kesin tarih, içinde bulunulan bölgeye, boylama ve iklim koşullarına göre büyük değişiklikler gösterebilir.

<p>Editör:</p><p><a href='#0'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p class=''>Kurgu:</

İYİ Partili Özdağ'ın FETÖ iddiası

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kırklareli'nde bir köy karantinaya alındı

1300 yıllık anıt ağacın zeytinleri hasat edildi