• $ 6,9685
  • € 8,2026
  • 441.964
  • 1126.9
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
21 Kasım 2019 Perşembe 16:21 | Son Güncelleme:

Evinin bahçesinde Roma döneminden kalma taş buldu

İzmit'te evinin bahçesindeki merdiveni kıran A.Ş. (52), molozları toplarken üzerinde işlemeler olan taş bulunca tarihi olabileceğini düşünerek polise haber verdi. Bölgeye polislerle gelen Müze Müdürlüğü ekipleri, Roma döneminden kaldığı sanılan taşı incelemek üzere aldı.

İzmit'in Yenidoğan Mahallesi’nde yaşayan A.Ş., ağaç kökleri nedeniyle üzerinde çatlaklar olan bahçesindeki merdiveni yeniden yapmak için kırdı. A.Ş., bahçeden molozları topladığı sırada merdivenin altından üzerinde işlemeler olan taş çıktığını fark etti. Bunun üzerine A.Ş., taşın tarihi olabileceği düşüncesiyle polise haber verdi.

Bölgeye gelen Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’ne bağlı tarihi eser uzmanı ekip, bahçede inceleme yaptıktan sonra Kocaeli Müze Müdürlüğü'ne bilgi verdi. Müze Müdürlüğü'nün uzman ekibi de bölgeye gelerek taşın ortaya çıktığı alanda incelemelerde bulundu. Ekiplerin incelemesinde bölgede başka tarihi eser olmadığı belirlendi.

Merdivenin altında bulunan ve Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen üzeri işlemeli taş parçası, Müze Müdürlüğü ekibince incelenmek üzere götürüldü.

DHA

 

Taksim'de değnekçi terörü

Taksim'de değnekçi terörü

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınland�

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınlandı!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışmas�

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışması

Canlı, anlık gram altın ve çeyrek altın ne kadar?

Canlı, anlık gram altın ve çeyrek altın ne kadar?