• $7,6885
  • €9,1315
  • 417.546
  • 1536.66
18 Ocak 2019 Cuma 16:06 | Son Güncelleme:

Erkek Tipi Saç Dökülmesinden Haberci Misiniz?

Erkek Tipi Saç Dökülmesinden Haberci Misiniz"

Saç dökülmesi erkekler, kadınlar hatta çocuklar için endişe verici bir durumdur. Günümüzde daha çok kadınların bu problemden muzdarip olduğu gibi yaygın bir kanı mevcuttur. Oysa erkekler de saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya, erkek tipi saç dökülmesi hakkında merak edilenleri anlattı.

SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜYOR?
 
Saçlar, avuç içlerimiz ve ayak tabanlarımız dışında her yerde çıkabilir. Bu bölgeler dışında kalan yerlerde çıkan saçlar tüy şeklinde olduğu için bunları göremeyiz. Saç, derinin dış katmanındaki saç köklerinde üretilen keratin denilen bir proteinden oluşur. Foliküller yeni saç hücreleri üretir ve eski hücreler cildin yüzeyinden yılda yaklaşık altı inç hızla dışarı itilirler. Dökülen saçlar aslında ölü keratin hücresidir. 
İnsanlar günde 100 saç tanesi kaybetme potansiyeline sahiptir. Tarağınızda birkaç tane saç teli bulmak alarma geçmeniz gerektiğini göstermez. 
 
GENETİK FAKTÖRLER ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİNE NEDEN OLUR MU?
 
Saç problemlerini ele alırken dökülme tiplerine bakmak gerekir. Genellikle erkeklerin yaşadığı bir problem olan erkek tipi saç dökülmesinin değiştirilemeyen faktörleri bulunmaktadır. Bu etkenler;
 
• Genetik yatkınlık
 
• Yaşlanma
 
• Erkeklik hormonu olan testosteronun varlığı
 
Erkek tipi saç kaybının %90‘ı genetik sebeplerden kaynaklanır.  Genetik bir sorun olan erkek tipi saç kaybı, anne ya da baba tarafından kaynaklı gelişebilir. Anne ve babasında saç kaybı olmadığı halde saç kaybeden kişiler olduğu gibi, babası kel olduğu halde saç kaybetmeyen kişiler de mevcuttur.
 
Genetik etkenlerin rol oynadığı saç dökülmesi genellikle ergenlik çağlarında başlar. 16 ila 30 yaş arasında genetik etkiler daha baskın olduğu için dökülmenin görülme riski yüksektir. 
Erkek tipi kellik, genç yaşlarda başlayabilir. Ancak yetişkin erkeklerde daha sık görülür ve yaşla birlikte artış olasılığı artar. Bu etkilerin yanı sıra sigara, alkol, sağlıksız beslenme, stres, üzüntü ve düzensiz uyku dökülmeyi en çok etkileyen faktörler arasındadır. 
 
Genetik etkenler yüzünden oluşan saç kayıplarını durdurmak mümkün değildir. Buna karşın tedavilerle saç dökülmelerinin seyri yavaşlatılabilir, saç derisini iyileştirilebilir ve saç kalitesi artırılabilir. 
<p>3-5 yaş arası çocuklarda internet kullanımının günde 1 saat olmasını belirten Uzman Psikolog Dery

Çocukların internet kullanımına nasıl sınır koyarım?

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor

Yaren Leylek ve Adem Amca, 10'uncu yılda da buluştu

Bitlis'te besiciler kış şartlarındaki zorlu mücadelesi