• $7,8187
  • €9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
30 Nisan 2020 Perşembe 09:30 | Son Güncelleme:

Türkiye'de oruç en geç hangi ilimizde açılıyor? En geç oruç açan ilimiz hangisidir? Yanıtı haberimizde...

Türkiye'de oruç en geç hangi ilimizde açılıyor" En geç oruç açan ilimiz hangisidir" Yanıtı haberimizde...

En geç oruç açan ilimiz hangisidir? Sorusunun yanıtı arama motorlarında sıklıkla araştırılıyor. On bir ayın sultanı Ramazan ayı geldi. Müslüman vatandaşlar oruç ibadetlerini yerine getiriyorlar. Oruç saatleri ise Diyanet'in hazırladığı imsakiyeye göre takip ediliyor. Türkiye'de oruç en geç hangi ilimizde açılıyor? sorusunun yanıtı merak ediliyor. En geç oruç açan ilimiz ile ilgili bilgiler haberimizde…

En geç oruç açan ilimiz hangisidir? Sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Mübarek Ramazan ayının gelişiyle birlikte müminler oruç tutmaya başladı. İftar ve sahur vakitleri ise Diyanet’in Ramazan imsakiyesi üzerinden takip ediliyor. Türkiye’de oruç en geç hangi ilimizde açılıyor? sorusunun yanıtı gündemde yerini aldı. İşte en geç oruç açan ilimiz…

EN GEÇ ORUÇ AÇAN İLİMİZ HANGİSİDİR?

Coğrafi konum ve güneşin doğuşu ile batışı hesaplanarak belirlenen imsak ve iftar vakitlerine göre oruç en geç Edirne'de açılıyor.

ORUCUN ÖNEMİ NEDİR?

Oruç, nefsin isteklerinden iradî olarak uzak durma olması yönüyle bir irade eğitimine, açlık ve susuzluğun verdiği sıkıntıya dayanma yönüyle de bir sabır eğitimine dönüşmektedir. İnsanın hayatta başarılı olabilmesi için irade hâkimiyeti ve güçlükler karşısında dayanabilme gücü de önemli bir role sahiptir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde oruç etkili bir yoldur. Bu orucun değişik biçimlerde de olsa hemen bütün din ve kültürlerde riyâzet ve mücâhede yolu olarak mevcut olmasını da açıklar.

Toplumsal hayatta huzursuzluklara yol açan taşkınlıklar, büyük ölçüde insanın hayvanî yönünü tatmin eden maddî zevklere düşkünlükten kaynaklanır. Maddî zevk deyince de akla, yeme içme ve cinsel ilişki gibi zevkler gelir. İşte oruç, insanı maddî zevk ve şehvetler peşinde koşturan, dolayısıyla da, Allah'ın haklarına riayet edemediği için kendisine zulmetmesine, insanların haklarına riayet edemediği için onlara zulmetmesine sebep olan nefs-i emmâreyi teskin etmenin de bir ilâcı, aşırılıkları törpülemenin bir çaresidir. Oruç, yoksulların durumunu daha iyi anlamaya, dolayısıyla onların sıkıntılarını giderme yönünde çaba sarfetmeye de vesile olur. "Tok, açın halinden anlamaz" atasözü de bunu ifade eder. Orucun, dinimizde önemli bir yeri olan sabır konusuyla irtibatı da burada hatırlanmalıdır.

"Namaz ve sabırla yardım isteyin" (el-Bakara 2/153) ve "Sabredenlere ecirleri hesapsız olarak tastamam verilir" (ez-Zümer 39/10) gibi âyetler, "Oruç sabrın yarısıdır" (Tirmizî, "Da'avât", 86) diyen ve orucun Allah için olup mükafâtını da kendisinin hesapsız olarak vereceğini bildiren hadislerin ortak anlamı, orucun sabır boyutunu ve bunun fazilet ve sevabının yüksekliğini anlatır. Bütün bunlara ilâveten orucun sağlık açısından pek çok yararları bulunduğu da uzman hekimler tarafından ifade edilmektedir. Ramazan orucu zahiren bakıldığında, bir yıl boyunca çalışan vücut makinesinin dinlenmeye ve bakıma alınması gibidir.

<p>Malatya'da 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi. İşte 8 saniye süren depremden ilk görüntüler...</

Malatya'da 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi! İşte 8 saniye süren depremden ilk görüntüler...

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşılarda yan etkiler açıklandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları