• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
30 Nisan 2020 Perşembe 09:03 | Son Güncelleme:

En erken iftar yapan il hangisi? Türkiye'de orucu en erken hangi il açıyor? İşte o il...

En erken iftar yapan il hangisi" Türkiye'de orucu en erken hangi il açıyor" İşte o il...

En erken iftar yapan il hangisi? sorusunun yanıtı arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Mübarek Ramazan ayı geldi. Müslüman vatandaşlar bu ay içerisinde oruç ibadetini yerine getirecekler ve bol bol yardımlaşacaklar. Diyanet ise iftar ve sahur vakitlerini içeren Ramazan imsakiyesini yayınlamıştı. En erken iftar yapan il hangisi? Sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Türkiye'de orucu en erken hangi il açıyor? Yanıtı haberimizde…

En erken iftar yapan il hangisi? sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Ramazan ayının gelişiyle birlikte müminler oruç ibadetini yerine getirmeye devam ediyorlar. Ramazan ayının başında Diyanet İşleri sahur ve iftar vaktinin olduğu Ramazan imsakiyesi yayınlamıştı. En erken oruç açan il hangisi? Sorusunun yanıtı araştırılıyor. Türkiye’de orucu en erken açan il ile ilgili bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

İL İL RAMAZAN İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYINIZ!

EN ERKEN İFTAR YAPAN İL HANGİSİ?

Türkiye’de orucu en erken açan ilk beş il şu şekildedir;

En erken oruç açan şehir HAKKARİ ilidir.

Orucun en erken açıldığı ikinci ise Iğdır ilidir.

Van ili üçüncü sırada yer almaktadır.

Şırnak ili dördüncü sıradadır.

Ağrı ili ise beşinci sırada yer almaktadır.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ NEDİR?

Ramazan ayı, ay takvimine (aya göre hesaplanan) göre, dokuzuncu ayın adıdır. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur'an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir.

Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur'an'ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da " Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. "(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur.

Kur'an', Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur'an insan için hayati değer taşır. Kur'an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah'ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur'an'ı çok okumayı teşvik etmiştir.

Müslümanlar, ramazan ayında Kur'an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler. Bunun için evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur'an'dan yirmi sayfa okurlar. Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur'an'ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denir. Daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir.

Ramazan ayını önemli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da "…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun" (Bakara suresi, 185. ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmektedir. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar.

Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmişti. 

<p>Gram altın son dakika itibarı ile yükselişini sürdürerek 460 lira bandına dayandı. Altın fiyatlar

Altın yakın ve orta vadede yükselecek mi? Gram altında son dakika gelişmeleri!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

AVM'lerde HES Kod'lu yeni dönem başladı

''Ben boksörüm'' deyip gazetecinin burnunu kırdı