• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
18 Kasım 2020 Çarşamba 11:42 | Son Güncelleme:

EKPSS kura çekilişi başvuruları başladı! EKPSS kura başvuru kılavuzu yayınlandı!

EKPSS kura çekilişi başvuruları başladı! EKPSS kura başvuru kılavuzu yayınlandı!

EKPSS kura başvuruları için geri sayım sone erdi. EKPSS sınavı geçtiğimiz pazar günü gerçekleşti. Binlerce engelli memur adayı EKPSS sınavına girdi. Sınavda adaylara engel gruplarına ve öğrenim düzeylerine uygun Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri uygulandı. Testlerde toplam 60 soru soruldu ve adayların soruları 60 dakikada yanıtlamaları istendi. Gözler şimdi EKPSS kuralarına çevrildi. Peki, EKPSS kura çekilişi ne zaman yapılacak?

EKPSS kura başvuruları başladı mı? sorusunun yanıtı binlerce engelli memur adayı tarafından araştırılmaya başlandı. Pazar günü uygulanan sınavda adaylara engel gruplarına ve öğrenim düzeylerine uygun Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri uygulandı. Gözler EKPSS kuralarına çevrildi. Peki, EKPSS kura çekilişi ne zaman yapılacak? EKPSS kura başvuru kılavuzuna haberimizden ulaşabilirsiniz.

BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

EKPSS KURA BAŞVURULARI BAŞLADI

EKPSS kura başvuruları 18-30 Kasım 2020 tarihleri arasında alınacak. Ücret ödeme için son gün 1 Aralık 2020 olarak belirlendi. Geç başvurular ise 9-10 Aralık 2020 tarihleri arasında alınacak.

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 09.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir. EKPSS Kura engel bilgisi bulunmayan ve başvurusunu bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacak olan adayların, başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gelmeden önce bulunduğu adres ilindeki (varsa adres ilçesinde) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı engel grubunu belirtir onaylı “Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı” belgesini edinmeleri gerekmektedir.

Adaylar kura için başvurularını, ÖSYM başvuru merkezlerinden 30 Kasım 2020 tarihi mesai saati bitimine kadar veya ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi https://ais.osym.gov.tr ile ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından 30 Kasım 2020 tarihi saat 23.59’a kadar yapabileceklerdir. Kura için başvuru işlemi yapıldıktan sonra başvuru ücreti, 18 Kasım-01 Aralık 2020 tarihlerinde aday tarafından yatırılacaktır. Ücret yatırma işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 1 Aralık 2020 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartıyla veya banka ATM’leri ve online bankacılık üzerinden ödeme yapacak adaylar için 01 Aralık 2020 tarihi saat 23.59'da sona erecektir.

EKPSS/Kuraya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 48’inci maddesi 7’inci fıkrası hariç diğer koşulları taşıyan adaylar başvurabilecektir. EKPSS/kuraya; 07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun en az %40 ve üzerinde engelli olanlar başvurabileceklerdir. “Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesi”ne sahip olanlar, 2020-Kura’ya başvurabileceklerdir. 2020-EKPSS’ye başvurusunu tamamlayan adaylar (sınava girmeseler de), 2020-Kura’ya başvuramayacaklardır.

EKPSS KURA BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Kuraya katılacak adaylar için başvuru ücreti 20 TL olarak belirlendi.

EKPSS KURA ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN YAPILACAK?

EKPSS kura çekilişinin ne zaman yapılacağı henüz belli değil. Kura tarihinin açıklanması halinde haberimiz içerisine eklenecektir.

EKPSS KURA ÇEKİLİŞİ HAKKINDA

EKPSS sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren dört yıl geçerlidir. Kura yöntemiyle yerleşmek isteyen adayların kayıtları iki yılda bir alınacaktır. Kura kaydı yaptıran adaylar, dört yıl içerisinde gerçekleştirilen engelli memur alımlarına başvurabileceklerdir.

2018 yılında yapılan EKPSS sonuçları ile kura kayıtları yapıldığı tarihten itibaren dört yıl geçerlidir. Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, EKPSS puanı veya kura sonucuna göre herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, daha sonra yapılacak yerleştirmelere, geçerliliği devam eden aynı eğitim düzeyine ait EKPSS puanı veya kura kaydıyla tercih yapamazlar.

Sınav/kura sonuçlarının geçerli sayılabilmesi için bir adayın bu kılavuzdaki tüm kurallara uyması zorunludur. Bu kurallara uymayan adayların sınavı/yerleştirme/kura sonucu geçersiz sayılacaktır. Sınavdan/yerleştirmeden/kuradan sonra bile olsa bu kurallara uymadığı tespit edilen adayların, sınav sonuçlarından doğan tüm hakları iptal edilecektir.

<p>Öğretmenler Günü'nde öğretmenleri hedef alarak bir skandala imza atan CHP Genel Başkanı Kemal Kıl

'Sizin Türkiye Cumhuriyeti'yle bir kavganız mı var?'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası yeni binasının tarihi açılışı için hazırlıklar devam ediyor

MSB'den Katar Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli komandolara eğitim