• $7,6333
  • €8,8945
  • 455.998
  • 1119.65
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Mayıs 2020 Pazar 01:48 | Son Güncelleme:

Edirne bayram ve duha namazı vakti 2020! Edirne bayram namazı saat kaçta?

Edirne bayram ve duha namazı vakti 2020! Edirne bayram namazı saat kaçta"

Edirne bayram namazı saat kaçta? sorusu yoğun olarak araştırılıyor. Ramazan Bayramı 24 Mayıs Pazar günü idrak edilecek. Bir ay boyunca tutulan oruçların ardından Müslümanlara yüce Allah tarafından hediye edilmiştir. Bu yıl koronavirüs salgınından dolayı camilerde namaz kılınmayacak. Diyanet'ten yapılan açıklamada bayram namazı yerine duha namazını kılınabileceği açıklandı. Diyanet Edirne 2020 bayram duha namazı vakti haberimizde.

Diyanet Edirne 2020 bayram duha namazı vaktine hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler arama motorlarında yoğun olarak araştırma yapmaya devam ediyor. Edirne’de yaşayan vatandaşlar bayram namazı saatlerini öğrenmek istiyor. Peki, Edirne bayram namazı saat kaçta? Müslüman kalma bilincini daima diri tutan bayramlar; hüzün ve sıkıntıların paylaşıldığı, neşe ve sevinçlerin çoğaltıldığı günlerdir. Corona virüs salgını nedeni ile camilerde bayram namazı kılınmayacak. Diyanet yaptığı açıklamada bayram namazı yerine duha namazı kılınabileceğini duyurdu. Detaylar haberimizde.

EDİRNE BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Edirne bayram namazı saat 06:21’de kılınacak.

İL İL RAMAZAN VAKİTLERİ

Ramazan Bayramı vakitleri Ankara’da 06:00, İstanbul’da 06:13, İzmir’de 06:26’da kılınacak.

DİYANET'İN BAYRAM NAMAZI AÇIKLAMASI

"Hanefi mezhebine göre bayram namazının sahih olması için hutbe dışında cuma namazında aranan şartların yerine gelmesi gerektiğinden, bayram namazının cemaatle kılınması şarttır. Herhangi bir sebepten dolayı bayram namazını cemaatle kılamayan kimsenin bunu kaza etmesi gerekmediği gibi bu kişinin tek başına bayram namazını kılması da gerekmez. Bayram namazını camide cemaatle kılamayanların, evlerinde iki veya dört rekat olarak duha/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle nafile namaz kılmaları müstehaptır.

Şafii mezhebine göre de bayram namazının bir yerde ve topluca kılınması esastır. Bununla birlikte değişik sebeplerle cemaate katılamayanların münferit olarak kılması da caizdir. Buna göre cemaate katılmayan kişiler, kadınlar, çocuklar ve yolcular evlerinde münferiden bayram namazını kılabilirler. Bayram namazlarını sünnet olarak gören Şafiilere göre yalnız başına kılacak kimsenin hutbe okuması şart değildir."

DUHA (KUŞLUK) NAMAZI KILINIŞI (İLK REKAT)

-"Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Duha namazı kılmaya" diye niyet edilir.

-"Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alınır ve namaza başlanır.

-Sübhaneke'yi okunur.

-Euzü-besmele çekilir.

-Fatiha Suresini okunur.

-Kur'an'dan bir sure okunur.

-Rüku'ya gidilir.

-Secdeye gidilir. Doğrulunur, ardında tekrar secdeye gidilir.

DUHA (KUŞLUK) NAMAZI KILINIŞI (İKİNCİ REKAT)

-Ayağa kalkarak kıyama durulur.

-Besmele çekilir.

-Fatiha Suresi okunur.

-Kur'an'dan bir sure okunur.

-Rükuya gidilir.

-Secdeye gidilir. Doğrulunur ve ardından tekrar secdeye gidilir.

-Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme Salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duaları okunur.

-"Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namaz tekrarlanır.

BAYRAMIN ÖNEMİ NEDİR?

Bayram; Allah'ı bir, Peygamberi bir, Kitabı bir, aynı kıbleye yönelen, aynı heyecanı taşıyan Müslümanların sevinçlerini paylaştığı mukaddes bir gündür. Müminler; Allah'ın emrini yerine getirmek maksadıyla, bir ay boyunca imsak vaktinden aksama kadar en tabii hakları olan yemeyi, içmeyi terk ederek insani adeta melekleştiren oruç ibadetinin manevi zevkini duyarlar."Düşmanla savaşın küçük cihat, nefisle savasın büyük cihat" olarak kabul edildiği bu mücadelede mü'minler büyük bir zafer kazanarak kulluk imtihanında gösterdikleri basarının sevincini taşırlar. Çok mübarek bir gün olan bayramda, kutsal mekânlar olan camilerde topluca ibadet etmenin suruna eren Müslümanların arsa yükselen tekbir sesleri, kalbilerimizdeki imanın açık bir delili, yan yana gelerek. Omuz omuza vererek cemaat halinde kılınan bayram namazları Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin en güzel göstergesidir.

<p>Otizmli çocukların eğitiminde erken teşhisin önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, otizmli çocuk

Otizmli çocuklarda ilk belirtiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Koronavirüs tedbirlerini ihlal eden 2 iş yerine ''koçbaşı'' ile baskın düzenlendi

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yemin ederek görevine başladı