• $ 6,8708
  • € 7,7181
  • 392.023
  • 115776
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
15 Şubat 2019 Cuma 10:03 | Son Güncelleme:

Dul ve yetim aylığı nedir? Dul ve yetim aylığı başvuruları nasıl?

Dul kadınlara ve yetimlere ödenen aylık maaşlara 2019’da zam yapılıp yapılmayacağı merak konusuydu. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen dul ve yetim aylığında bu yıl maaşlar geçtiğimiz yıllara oranla biraz daha arttı. Dul ve yetim aylığı konusunda başvuru yapabilecek pek çok adayın ve ihtiyacı olanın bu durumdan haberdar olmadığı biliniyor. Dul ve yetim aylığı başvurularını şartları sağlayan herkes SGK İl Müdürlüklerinden yapabiliyor. Peki şartlar neler? Dul ve yetim aylığı tam olarak ne demek? Dul ve yetim aylığı başvuruları nasıl oluyor? İşte yanıtı…

Dul kalan kadınlar ve yetim çocuklar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir fon ayrılıyor. Hayatlarına devam ederken ekonomik anlamda mağdur olmamaları adına sağlanan bu fona şartları sağlayan herkes başvuru yapma hakkına sahip… 2019 yılının gelmesi ile dul maaşlarında bir düzenleme yapıldı. Geçtiğimiz yıllara oranla maaşlarda artış olduğu görülüyor. Peki dul ve yetim aylığı tam olarak ne anlama geliyor? Dul ve yetim aylığı başvuruları nasıl oluyor? İşte detaylar…

2019 DUL MAAŞI KAÇ TL?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen dul kalan kadınlar hayatlarına devam etmekte zorlanmamaları için verilen yardımlardan biri olan dul maaşıdır. Geçen yıla oranla bir miktar artarak, 2019 yılı ile birlikte dul maaşları 550 Türk Lirası olmuştur. Bu tutar ortalama olup aşağıda yer alan maaş hesaplama başlığındaki maddelerden yola çıkarak net maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

DUL VE YETİM MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Dul ve yetim maaşı hesaplaması yapılırken hak sahiplerine göre ve vefat eden sigortalı kişinin durumuna göre farkı şekillerde yapılmaktadır. Bu kapsamda dikkat edilenler şu şekildedir;

- Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşının %50 oranında maaş bağlanmaktadır.

- Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşine maaşının %75’i oranında maaş bağlanmaktadır.

- Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğa yüzde %25 oranında maaş bağlanmaktadır.

- Vefat eden sigortalının çocuklarının her birine %25 oranında maaş bağlanmaktadır.

- Çocuk başına ödenen yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamı, vefat eden sigortalının maaşı üzerine çıkamayacağı için belirli indirimler yapılarak maaş pay edilmektedir.

- Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.

- Vefat eden sigortalının emekli maaşının %90’ınana kadar yakınlarına maaş bağlanmaktadır. Böyle bir durumda maaş eşe 2, çocuklara 1 hisse olarak pay edilerek hesaplanmaktadır.

DUL VE YETİM MAAŞI ŞARTLARI NELER?

- Eşi vefat etmiş bir kadın ya da erkek dul aylığını başka bir evlilik yapana ya da ölene kadar devam etmektedir.

- Eşi vefat eden kişi sigortalı olarak bir işe başlar ise duruma göre maaşının yarısı kesilebilmektedir.

- Anne ya da babasını kaybeden bir erkek 18 yaşına kadar kesintisiz olarak yetim aylığı almaya devam etmektedir. Öğrenci olarak eğitimine devam eder ise bu yaş sınırı 25’e çıkmaktadır. Bu durum yalnızca erkek çocuğunda malullük durumu olursa değişmektedir. Erkek çoğunun çalışmasına engel olacak maluliyeti bulunması durumunda aş sınır olmadan ömür boyu yetim aylığı hakkı devam etmektedir.

- Anne ya da babasını kaybeden bir kız resmi nikahlı olarak evlenmediği sürece, yaşı kaç olursa olsun ölene dek yetim aylığını alabilmektedir. Yetim aylığı alan kız çocuğu evlenir ya da sigortalı bir işe girerse yetim aylığı kesilmektedir. Boşanması ya da işten ayrılması gibi bir durum söz konusu olduğunda maaş tekrar bağlanmaktadır.

- Vefat eden sigortalının anne ve babasının aylık alabilmesi için;

- Hiçbir sosyal güvence ve gelirinin bulunmaması

- Mal varlığının olmaması

- Sigortalının vefat etmeden önce bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında olması gerekmektedir.

- Dul ve yetim aylığı alınabilmesi için resmi olarak başvuru yapılması ve talepte bulunulması gerekmektedir.

- Dul ve yetim maaşı ödemeleri sigortalının ölüm tarihinden sonra gelen ilk aybaşında ödenmeye başlanmaktadır. Başvuru da yaşanan gecikmelerde, başvuru tarihini izleyen ay başında ödemeler yapılmaya başlanır.

DUL VE YETİM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Dul ve yetim maaşı başvurusu ilgili kuruma bizzat ya da online olarak yapılabilmektedir. Başvuru için SGK il ya da ilçe müdürlüklerine gidilmelidir. Başvuruda gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Başvuru dilekçesi,

- Kimlik araştırma belgesi,

- İlgili sigortalıya ait ölüm belgesi,

- Vukuatlı nüfus kayıt örneği,

- Erkek çocuklar için öğrenci belgesi,

- 3 adet fotoğraf,

Başvurunun online olarak yapılabilmesi için ise E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Online başvuru için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

Başvuru Yapmak İçin;

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi adresine tıklayarak giriş yapmanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklamasınız.

Kimliğinizi doğrulamak için T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifresi bilgilerini girerek, ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayabilirsiniz. Bu kimlik doğrulama yönteminin yanı sıra;

- İnternet bankacılığı

- Mobil imza

- Elektronik imza

- C kimlik kartı seçenekleriyle de kimlik doğrulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kimlik doğrulamasından sonra açılan sayfada vefat eden yakınınıza ait T.C kimlik numarasını yazarak ‘Başvur’ seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Bu şekilde başvurunuzu online olarak tamamlayabilirsiniz.

DUL VE YETİM MAAŞI NEREDEN ALINIR?

Dul ve yetim maaşı almak için hak sahibi olan kişiler, maaşlarının çalıştığı bankaya yatırılması için talimat verebilmektedir. Bu sayede her ay devlet tarafından ödenen bu maaş, kişinin belirlediği bankaya düzenli olarak yatırılmaktadır. Bu maaş için başvuru süreci hızlı bir şekilde sonuçlanmakta olup sigortalının vefat ettiği ayı takip eden aybaşında ilgili rakam ödenmektedir.

Fakat vefat eden sigortalının GSS borcu dahil olmak üzere prim borcu varsa, borcun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Dul ve yetim maaş hak sahipleri ilgili prim borcunu sigortalının vefat ettiği ay içerisinde öderse, yine vefatı takip eden aybaşında maaş ödemesini alabilmektedir. Prim borcu daha sonra da ödenebilmekte olup bu kez borcun ödendiği tarihi takip eden aybaşında maaş ödenmeye başlanmaktadır.

Dul ve yetim aylığı için başvuruların gecikmesi herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Başvuru ne zaman yapılırsa, ödemeler başvuruyu takip eden aybaşında yapılmaktadır. Dul ve yetim aylığı için şartlar uygunsa 5 yıl zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Hak sahipleri 5 yıl içerisinde başvuru yapabilir, dul ve yetim aylığı için haklarını talep edebilirler.

Tarihin en büyük operasyonunda milyonlarca liralık mal varlığına el konuldu!

Tarihin en büyük operasyonunda milyonlarca liralık mal varlığına el konuldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazını Hz. Ali Camisi'nde kıl

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazını Hz. Ali Camisi'nde kıldı

Çocukluğunun korku karakterleri koleksiyona dönüştü

Çocukluğunun korku karakterleri koleksiyona dönüştü

İstanbul'un bu ilçelerde evi olanların başına talih kuşu k

İstanbul'un bu ilçelerde evi olanların başına talih kuşu kondu