• $8,2018
  • €9,6621
  • 502.354
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Haziran 2020 Çarşamba 09:12 | Son Güncelleme:

Doğum parası 2020 başvurusu nasıl yapılır? Doğum parası ne kadar, nasıl hesaplanır?

Doğum parası 2020 başvurusu nasıl yapılır" Doğum parası ne kadar, nasıl hesaplanır"

Doğum parası almak isteyen vatandaşlar konuya yoğun ilgi gösteriyor. Hükumet, doğum yapan çalışan kadınlara süt ve emzirme parası, doğum ve kreş yardımı gibi destekler vermeye devam ediyor. Birçok kişinin yüzünü güldüren doğum parası nasıl alınır, ne kadar sorularına yanıt aranıyor. Doğum parası başvurusu yapmak isteyen kişiler için detaylı bilgi haberimizde.

Doğum parası ne kadar sorusu, bu yardımdan yararlanmak isteyen kişiler tarafından yakından takip ediliyor. Ülkemizde yeni doğum yapan, çalışan kadınlara süt ve emzirme parası doğum ve kreş yardımı gibi destekler yapılıyor. Karşılıksız alınan doğum yardımları annelerin yüzünü güldürüyor. Bazı şartları bulunan doğum yardım nasıl alınır, ne kadar soruları merak ediliyor. 2015 yılından sonra dünyaya gelen çocukları için doğum parası ödenmektedir. İşte detaylar...

DOĞUM PARASI NE KADAR?

Doğum yapan ya da yapmaya hazırlanan anneler devlet tarafından doğum parası desteği yapılmaktadır. Her yıl asgari ücretin artmasından dolayı doğum izni paralarında da artış yaşanmaktadır. En düşük doğum izni parası 1317 lira olarak belirlenmiştir. Emzirme ödeneğinde de annenin çalışması gerekmektedir. Emzirme parası için 180 TL ödenmektedir.

Doğum parası alan anneler hesaplaamalarını çocuk sayısına göre yapmaktadır. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü veya daha fazla çocuk için 600 TL olarak para yardımı yapılıyor.

DOĞUM PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğum parası başvurusu yapmak isteyen kişiler konu hakkında bilgi almak istiyor. E-devlet üzerinden doğum yardım parası alıp alamayacağınızı sorgulayabilirsiniz. "Doğum parası sorgulama" seçeneğine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Doğum parası sorgulamanın bir diğer yöntemi de ilgili Bakanlıkların '183' ve '144' numaralı çağrı merkezlerini aramaktır. Bu hatlardan doğum parası sorgulamanızı yapabilir ve gerekli bilgileri alabilirsiniz.

DOĞUM PARASI BAŞVURU SONUCU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

DOĞUM PARASI ÖDEMELERİ NEREDEN YAPILMAKTADIR?

Doğum yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahipleri tarafından PTT şubelerinden temin edilmektedir.

<p>Kurgu: <a href='mailto:berat.cilan@turmedya.com.tr'>berat.cilan@turmedya.com.tr</a></p>

Pandeminin kitap sektörüne etkisi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Her gün bir diş sarımsak yutmanın faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir

Başarı merdivenlerini tek koluyla yaptığı pastalarla çıktı