• $7,4077
  • €8,9652
  • 415.587
  • 1471.39
18 Şubat 2021 Perşembe 21:55 | Son Güncelleme:

İftar saati kaçta, ezan ne zaman okunacak? 18 Şubat 2021 İstanbul, Ankara, İzmir iftar vakitleri

İftar saati kaçta, ezan ne zaman okunacak" 18 Şubat 2021 İstanbul, Ankara, İzmir iftar vakitleri

İftar vakitleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. Dün akşam Regaip Kandili için sahura kalkan vatandaşlar, bugün oruçlarını eda ediyor. 2021 yılının ilk kandili bu gece dualar, zikirler eşliğinde geçirilecek. 18 Şubat Perşembe günü her il için iftar vakitleri farklı saatlerde olacak. Peki, iftar saati kaçta, ezan ne zaman okunacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı, iftar vakitleri resmi sitesi üzerinde yayınladı. Regaip Kandili sebebiyle oruçlarını tutan kişiler, akşam ezanı okununca oruçlarını bozacak. Manevi iklim havasının yaşandığı bu zaman dilimlerinde, kainatın sahibine yakın olmak için ibadetler daha da arttırılacak. İftar vakitlerine göre hazırlık yapacak olan kişiler, İstanbul, Ankara, İzmir iftar saati kaçta? sorusuna yanıt arıyor. Tüm iller için 18 Şubat 2021 iftar vakitleri sizlerle...

DİYANET 18 ŞUBAT 2021 İFTAR VAKİTLERİ

Diyanet 18 Şubat 2021 iftar vakitlerini resmi hesabı üzerinde yayınlandı.

İstanbul iftar saati: 18:48

Ankara iftar saati: 18:34

İzmir iftar saati: 18:59

Bursa iftar saati: 18:49

Gaziantep iftar saati: 18:20

Eskişehir iftar saati: 18:44

DİĞER İLLERİN İFTAR VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

İFTAR DUASI

İftar duası;"Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

Anlamı;

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"

ORUÇ NASIL AÇILIR?

Orucu duayla açmak sünnettir. İlk iş susuzluğun giderilmesidir. Bol sulu gıdalar tüketilmelidir. İftar öncesi 1 bardak su, hurma ya da zeytinle başlayıp ardından ılık bir çorba ve bir dilim ekmek yedikten sonra 15 – 20 dakika ara verilmelidir. Bu sürede beyinden mideye giden açlık uyarıları kontrol altına alınır. Besinler ağızda iyice çiğnenmelidir. Ana menü; ağır yağlı yemekler, kızartmalar, kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak hazırlanmalıdır.Kan şekerini hızla yükselten yiyecekler yerine, posa miktarı fazla olan besinler tercih edilmelidir.

<p>Antarktika'da Brunt Buz Sahanlığı'ndan 1,270 kilometrekarelik büyük bir parça buzul, çatlayarak k

Antarktika'dan korkutan görüntü: 1,270 kilometrekarelik buzul parçası kopma noktasına geldi

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek