• $7,8085
  • €9,4986
  • 460.755
  • 1330.87
02 Haziran 2020 Salı 12:48 | Son Güncelleme:

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı"

Müslüman alemi için kutsal olan Ramazan ayı 23 Nisan'ı 24 Nisan'a bağlayan gece itibariyle başladı. Zekat, fitre gibi ibadetlerin yanı sıra müminler oruç ibadetlerini de yerine getirecek.

Heyecanla beklenen Ramazan ayına girildi. Tüm Müslüman alemi bu ayı çeşitli ibadetlerle ve yardımlaşmayla geçirecek.

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

Müslüman alemi Ramazan’ın gelişiyle birlikte tatlı bir telaş içerisine girmiş durumda. Oruç tutacak olan vatandaşlar oruç ibadetini daha sağlıklı şekilde yerine getirmek istiyor. Günlük kişisel bakım rutinimiz olan diş fırçalamak eyleminin orucu bozup bozmayacağı hakkında Diyanet’ten şöyle bir açıklama yapıldı;

“Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.

Aynı şekilde, ağız ve burundan vücuda girip mideye ulaşan her şey orucu bozar. Bu nedenle, ağız kokusunu engellemek ve diş ağrısını gidermek amacı ile ağza sıkılan sprey veya herhangi ilaçlar yutulur da mideye ulaşırsa orucu bozar, yutulmazsa bozmaz.”

Editör:<a href='#0'> </a><a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Beyaz Saray'da devir teslim olacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kızgın hayvanlarla karşı karşıya gelen insanların zor anları

Seren Serengil: Travmalarım yüzünden yuva yıkan kadınlara düşmanım