• $8,3173
  • €9,9901
  • 477.067
  • 1345.15
23 Şubat 2019 Cumartesi 09:58 | Son Güncelleme:

Steve Irwin hayatını nasıl neden kaybetti? Dikenli vatoz balığı nedir?

Steve Irwin hayatını nasıl neden kaybetti" Dikenli vatoz balığı nedir"

Steve Irwin vatoz saldırısında nasıl öldüğü günün en çok araştırılan konularından biri oldu. Vatandaşlar, “dikenli vatoz balığı nedir?” sorusunu araştırmaya başladılar. Türk seyircisinin Discovery Channel’daki programlarından tanıdığı Avustralyalı ünlü "timsah avcısı" Steve Irwin, film çekimi için yaptığı dalışta bir vatozun kuyruk dikeninin kalbine saplaması sonucu hayatını kaybetti. Dikenli vatoz, Dasyatidae familyasından, kuzeydoğu Atlantik Okyanusu'na ve Akdeniz'e özgün bir balık türüdür. Madeyra ve Fas'tan Britanya Adaları'na, Norveç'in güneyinden Baltık Denizi'ne, Atlantik'ten Akdeniz ve Karadeniz'in tamamında yaşar.

Dikenli vatoz balığı, Steve Irwin’in ölüm nedeninin vatoz saldırısı olduğunun gündemde yer almasının ardından merak edilmeye başlandı. Türk seyircisinin Discovery Channel’daki programlarından tanıdığı Avustralyalı ünlü "timsah avcısı" Steve Irwin, film çekimi için yaptığı dalışta bir vatozun kuyruk dikeninin kalbine saplaması sonucu hayatını kaybetti. Dikenli vatoz, Dasyatidae familyasından, kuzeydoğu Atlantik Okyanusu'na ve Akdeniz'e özgün bir balık türüdür. Madeyra ve Fas'tan Britanya Adaları'na, Norveç'in güneyinden Baltık Denizi'ne, Atlantik'ten Akdeniz ve Karadeniz'in tamamında yaşar. Genellikle deniz ve okyanusların diplerinde yaşarlar ancak bazı tropik bölgelerde sığ suları da tercih ettikleri bilinmektedir.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

DİKENLİ VATOZ BALIĞI NEDİR?

Dikenli vatoz, Dasyatidae familyasından, kuzeydoğu Atlantik Okyanusu'na ve Akdeniz'e özgün bir balık türüdür. Madeyra ve Fas'tan Britanya Adaları'na, Norveç'in güneyinden Baltık Denizi'ne, Atlantik'ten Akdeniz ve Karadeniz'in tamamında yaşar.

Yassı geniş bir vücudu ve uzun kuyruğu vardır. Yüzgeçleri tıpkı bir kanat gibidir ve deniz veya okyanusta ilerlerken bu kanatları çırparmış gibi bir görüntü oluşur. Ağızları ve solungaçları yassı vücudunun alt kısmındadır. Bu görüntü tıpkı bir yüzü andırmaktadır.  Gözleri ise vücudunun üst kısımda yer alır.

Vatozlar 10 cm’den 6-7 metre uzunluğa kadar farklı boyutlarda olabilirler. Renkleri gri ve mavi arasında değişebilmektedir. Ancak bazı albino vatoz balıkları bembeyaz bir renkte olabilir bazıları ise sadece siyah renkte olabilmektedir.

Vatoz balıklarının avını küçük deniz canlıları ve balıklar oluşturur. Avını pusu kurarak bekler ve beklemediği bir anda elektrik şoku ile yakalayarak yer.

Genellikle deniz ve okyanusların diplerinde yaşarlar ancak bazı tropik bölgelerde sığ suları da tercih ettikleri bilinmektedir.

Vatoz balıkları elektrikli vatoz ve iğneli vatoz olarak iki gruba ayrılır. Elektrikli vatoz balığı kuyruğunda bulundurduğu yüksek voltajdaki elektriği ile bir insanı öldürebilecek bir elektriğe sahiptir. İğneli vatoz balığı ise kuyruğunda bulundurduğu birkaç zehirli iğne ile tehlikeli olabilmektedir.

Vatoz balıklarının üremesi tıpkı diğer balıklar gibi yumurtlayarak olur ancak yumurta dişi vatozun vücudu içine atılır ve burada geliştikten sonra yumurtadan çıkan yavru vatoz balığının vücudundan çıkar. Bu tıpkı memeli hayvanların doğumuna benzer.

STEVE IRWIN KİMDİR? NASIL ÖLDÜ?

Türk seyircisinin Discovery Channel’daki programlarından tanıdığı Avustralyalı ünlü "timsah avcısı" Steve Irwin, film çekimi için yaptığı dalışta bir vatozun kuyruk dikeninin kalbine saplaması sonucu öldü. Irwin hayvanlara fazla yaklaştığı için eleştiriliyordu.

Yalnız Avustralya’da değil, tüm dünyada çok sevilen ve yüz binlerce hayranı olan 44 yaşındaki "timsah avcısı" lakaplı Steve Irwin, bir vatozun kuyruğunun çarpması sonucu hayatını kaybetti. Timsahlarla yaptığı yüzlerce tehlikeli gösterinin ardından Steve Irwin’in zararsız bir canlı olan vatoz yüzünden ölmesi şok etkisi yarattı. 

Sevdiği işi yaparken hayatını kaybeden Irwin, kaza sırasında, Avustralya’nın doğu kıyısında, Queensland eyaletinin Büyük Mercan Kayalıkları’nda sualtı belgeseli çekiyordu. Normalde insanlara saldırmayan, ancak çok yaklaşıldığında ve kıstırıldığında kendini savunmaya çalışan vatoz, bu sırada kuyruğundaki iğneyi zıpkın gibi Irwin’in göğsüne sapladı. Kalbi delinen Irwin, derhal denizden çıkarılarak helikopterle hastaneye götürüldü, ancak Irwin’in olay anında öldüğü sanılıyor.

Irwin’in yaptırdığı Avustralya Hayvanat Bahçesi’nin yüzlerce personeli, çok sevdikleri patronlarının ölüm haberini alınca şoke oldu ve gözyaşlarına boğuldu.

Steve Irwin, vahşi yaşama olan ilgisi ve Avustralya’da ilk kez 1992 yılında yayımlanan "Timsah Avcısı" adlı programıyla tanınıyordu. Irwin’in programı, Discovery kanalında da yayımlanmıştı. Avustralya Hayvanat Bahçesi’ni turistlerin ilgi odağı haline getiren Steve Irwin’in kamuoyundaki imajı, 2004 yılındaki bir olay yüzünden sarsıntı geçirdi. Irwin, hayvanat bahçesinde büyük bir timsahı beslerken bir kolunda henüz bebek olan oğlunu tutması nedeniyle büyük tepki çekmişti. Oğlunu tehlikeye sokmadığını belirten Irwin, güvenlik kurallarını ihlal etmekle suçlanmaktan kurtulmuştu. 

Irwin daha sonra Antarktika’da belgesel çekerken penguenlere, bir ayıbalığına ve kambur balinalara çok yaklaşmakla suçlanmıştı. Yine yaptığının yanlış bir şey olmadığını savunan Irwin, hakkında soruşturma açılmamasına karar verilmişti. Amerikalı Terri Irwin ile evli olan Steve Irwin’in 8 yaşında bir kızı ve Aralık ayında 3 yaşına girecek olan bir oğlu bulunuyor.

<p>Beşiktaş, Süper Lig'in 37.haftasında Kayserispor'u konuk edecek... Vodafone Park'taki mücadele ön

Beşiktaş - Kayserispor Maç Önü

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor