• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
30 Mayıs 2021 Pazar 21:17 | Son Güncelleme:

İstemem Eksik Olsun sözleri nasıl? Cyrano de Bergerac'ın, İstemem Eksik Olsun tiradı nedir?

İstemem Eksik Olsun sözleri nasıl" Cyrano de Bergerac'ın, İstemem Eksik Olsun tiradı nedir"

Cyrano de Bergerac'ın, İstemem Eksik Olsun tiradı yoğun olarak araştırılan konulardan oldu. Edmond Rostand, 17. yüzyılda yaşayan şair ve oyun yazarı olan Cyrano de Bergerac'tan esinlenerek bu tiradı oluşturmuştur. Peki, Cyrano de Bergerac'ın, İstemem Eksik Olsun tiradı nedir? İstemem Eksik Olsun sözleri nasıl?

Cyrano de Bergerac'ın, İstemem Eksik Olsun tiradı gündemde yer aldı. Edmond Rostand, Cyrano de Bergerac'ın gerçek hayat öyküsünde esinlenerek "İstemem Eksik Olsun" adlı bir sahne oyununu çıkarmıştır. Oyun geniş kitlelelerce çok beğenilmiş ve ünlenmiştir. Peki, Cyrano de Bergerac'ın, İstemem Eksik Olsun tiradı nedir? İstemem Eksik Olsun sözleri nasıl?

CYRANO DE BERGERAC İSTEMEM EKSİK OLSUN SÖZLERİ

Ne yapmak gerek peki? Sağlam bir arka mı bulmalıyım? Onu mu bellemeliyim? Bir ağaç gövdesine dolanan sarmaşık gibi, önünde eğilerek efendimiz sanmak mı? Bilek gücü yerine, dolanla tırmanmak mı? İstemem!

Herkesin yaptığı şeyleri mi yapmalıyım Le Bret? Sonradan görmelere övgüler mi yazmalıyım? Bir bakanın yüzünü güldürmek için biraz şaklabanlık edip, taklalar mı atmalıyım? İstemem, eksik olsun!

Her sabah kahvaltıda kurbağa mı yemeli? Sabah akşam dolaşıp pabuç mu eskitmeli? Onun bunun önünde hep boyun mu eğmeli? İstemem! Eksik olsun böyle bir şöhret, eksik olsun!

Ciğeri beş para etmezlere mi "yetenekli" demeli? Eleştiriden mi çekinmeli? "Adım Mercuré dergisinde geçse" diye mi sayıklamalı? İstemem! İstemem, eksik olsun!

Korkmak, tükenmek, bitmek? Şiir yazacak yerde eşe dosta gitmek. Dilekçeler yazarak içini ortaya dökmek? İstemem, eksik olsun! İstemem, eksik olsun!

Ama şarkı söylemek, düşlemek, gülmek, yürümek? Tek başına? özgür olmak! Dünyaya kendi gözlerinle bakmak. Sesini çınlatmak, aklına esince şapkanı yan yatırmak. Bir hiç uğruna kılıcına ya da kalemine sarılmak; ne ün peşinde olmak, para pul düşünmek; isteyince Ay'a bile gidebilmek?

Başarıyı alnının teriyle elde edebilmek?

Demek istediğim, asalak bir sarmaşık olma sakın. Varsın boyun olmasın bir söğüdünki kadar. Yaprakların bulutlara erişmezse bir zararın mı var?

– Dök içindeki öfkeyi dostum. Ama saklama benden, seni sevmediğini!

– Sus!

CYRANO DE BERGERAC OYUNU ÜZERİNE

İstemem eksik olsunCyrano de Bergerac adlı oyun, 17. yüzyılda yaşamış Parisli şair, oyun yazarı ve silahşör Savinien Cyrano de Bergerac'ın gerçek hayat öyküsünden esinlenilerek Fransız şair ve oyun yazarı Edmond Rostand tarafından yazılmış ünlü bir sahne eseridir. Perde sırasıyla 7,11,14,10 ve 6 olmak üzere toplamda 48 sahneden oluşur. İlk dört sahne 1640'ta, beşinci sahne ise 1655'te geçer. Birçok kez sinemaya aktarılmış olan oyun, 1936 yılında bir kez de operaya uyarlanmıştır.

Oyun bir çok kez sinemaya da uyarlanmıştır. En ünlü uyarlama, 1990 tarihli olandır. Jean-Paul Rappeneau'nun yönettiği, Jean-Claude Carrière ve Rappeneau tarafından uyarlanan Fransız komedi-dram filmi, En İyi Yabancı Dilde Film Altın Küre Ödülü de dahil birçok ödül almıştır. Ayrıca Cyrano de Bergerac'ı canlandıran Gérard Depardieu, filmdeki müthiş performansıyla 1990 Cannes Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazandı.

  • Cyrano de Bergerac istemem eksik olsun tiradı
  • Cyrano de Bergerac tiradı
  • Edmond Rostand
  • istemem eksik olsun
<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Türkiye'nin ilk 40 milimetre Tamburalı Bombaatarı göreve hazır

Simpsonlar yine dünyayı şaşırttı! Her bölümünü izleyene 7 bin dolar

karnından ameliyatla 40 parça cisim çıkarıldı! Doktorlar bile şaşırdı