• $8,3095
  • €10,1116
  • 498.608
  • 1454.25
12 Mart 2021 Cuma 17:47 | Son Güncelleme:

Cumartesi yasak var mı, yasak kaça kadar? Cumartesi sokağa çıkma yasağı saat kaçta bitiyor?

Cumartesi yasak var mı, yasak kaça kadar" Cumartesi sokağa çıkma yasağı saat kaçta bitiyor"

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar çerçevesinde, "Kontrollü Normalleşme" süreci resmen başladı. Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre illerin 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek ve çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri risk gruplarına göre belirlendi. İl il değişen kısıtlamaların nasıl olacağı merak edilmeye başlandı. Cumartesi yasakları kalktı mı? Cumartesi günü yasak saat kaçta başlıyor, kaçta bitiyor? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılıyor. İşte tüm detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin ardından yeni "Kontrollü Normalleşme" süreci başladı. İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine "Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler" konulu genelge gönderdi. Genelge kapsamında birçok kısıtlamada esnemeye gidildi. Peki, Cumartesi yasakları kalktı mı? Cumartesi günü yasak saat kaçta başlıyor, kaçta bitiyor? İşte tüm merak edilenler...

CUMARTESİ YASAKLARI KALKTI MI?

Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye'de sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı hatırlatılan genelgede, şunlar kaydedildi:

Bugün AVM'ler kaça kadar açık? AVM'ler saat kaçta kapanıyor?

"Hafta sonlarında ise düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacaktır. Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, cuma 21.00-cumartesi 05.00 saatleri arasıyla cumartesi 21.00'den başlayıp pazar gününün tamamını kapsayıp pazartesi günü saat 05.00'te bitecek şekilde uygulanacak olup bu illerimizde cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

DÜŞÜK RİSK GRUBUNDA YER ALAN İLLER HANGİLERİ?

"Yeni bir karar alınıncaya kadar illerimizin risk grupları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. Düşük risk grubunda yer alan iller; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van.

Sokağa çıkma yasağı saatleri değişti mi? Kabine Toplantısı sonrası yeni sokağa çıkma yasağı saatleri nasıl oldu?

ORTA RİSK GRUBUNDA YER ALAN İLLER HANGİLERİ?

Orta risk grubunda yer alan iller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat.

YÜKSEK RİSK GRUBUNDA YER ALAN İLLER HANGİLERİ?

Yüksek risk grubunda yer alan iller; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.

ÇOK YÜKSEK RİSK GRUBUNDA YER ALAN İLLER HANGİLERİ?

Çok yüksek risk grubunda yer alan iller ise Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon."

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında il bazında alınması gereken tedbirler ile uyulacak kuralların, risk gruplarına göre belirlendiğine işaret edilen genelgede, şu ifadelere yer verildi:

"İlin hangi risk grubunda bulunduğuna göre vali tarafından Hıfzıssıhha Kurul kararlarının alınması ve bugünden itibaren uygulamaya geçirilmesi sağlanacaktır. Risk gruplarına göre uygulaması değişkenlik gösterecek olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 30 Kasım 2020 tarih ve 20076 sayılı Bakanlık Genelgemizle belirlenen Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi'nde yer alan istisna/muafiyetler (sonraki genelgelerle yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecektir."

Halı sahalar açılacak mı, son durum nedir? Halı sahalar ne zaman açılacak?

Kahvehaneler ve kıraathaneler ne zaman açılacak? Kahvehanelerde oyun oynamak serbest mi?

65 yaş üstü seyahat yasağı son durum nedir? 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalktı mı?

Bu hafta (6-7 Mart) sokağa çıkma yasağı olacak mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

<p>Almanya'nın Frankfurt kentinde tedavi için hastaneye giderken yolda rahatsızlanan Türk vatandaşı

Almanya'da hastaneye giden Türk vatandaşını darp ettiler

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı