• $ 6,7368
  • € 7,3003
  • 350.572
  • 89552.6
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Bugün Cuma namazı kılınacak mı? Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

Cuma namazı nasıl kılınır? sorusunun yanıtı arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma namazı ile ilgili geçen hafta açıklamalarda bulunmuştu. Vatandaşlar bugün cuma namazı kılınacak mı diye merak ediyor. Cuma namazı ile ilgili bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de korona virüs tedbirleri kapsamında Cuma namazlarının cemaat ile kılınmaması kararı alındı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, müftülüklere gönderdiği yazıda; insanın can güvenliğini sağlamanın İslam’ın ana gayelerinden biri olduğunu vurguladı. Peki bugün Cuma namazı kılınacak mı? Detaylar haberimizde…

BUGÜN CUMA NAMAZI KILINACAK MI?

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, geçtiğimiz hafta Cuma namazının evden kılınmasının gerekliliğine dair açıklamalarda bulunmuştu. Erbaş konuyla ilgili şunları söyledi:

“Yeni tip corona virüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir. Ayrıca İslam'ın şiarı olan ezanların okunmaya devam edilmesi ve gerekli tedbirler alınarak camilerin münferiden namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir. Milletimiz ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnsanlığın bu virüsten bir an önce kurtulmasını ve kurtulması için gerekli çalışmaların yapılmasında Rabb'imden kolaylıklar niyaz ediyorum."

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı; 4 rekat sünneti, 2 rekat farz ve 4 rekat da son sünnet olmak üzere 10 rekattır. Cuma günü camide kılınır ve farz olan bir namazdır. Cuma namazı yalnızca erkeklere farz olarak kılınmıştır. Kadınlar için Cuma namazı farz değildir.


Malatya'da sağlık çalışanları dans ederek moral depoluyor

Malatya'da sağlık çalışanları dans ederek moral depoluyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Koronavirüs sonrası toplumları bekleyen değişimler: İşte ‘Korona Dünya Düzeni'

Tedbirlere uyuldu: İstanbul'da son durum