• $ 6,8697
  • € 7,7227
  • 392.084
  • 115616
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
15 Şubat 2019 Cuma 10:00 | Son Güncelleme:

Corona virüsü nedir? Nasıl geçer? Tedavisi var mıdır?

Corona virüsü dünyada çok sık görülmese de bulaştığı yerlerde insanlar için ölümcül sonuç doğurabilen bir vaka olabiliyor. Suudi Arabistan’da corona virüsü ile 2 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu insanlar corona virüsünün ne olduğunu merak etmeye, sorgulamaya başladı. Corona virüsünün bağışıklık sistemini çökerttiği bilinirken, uzun süreli yakın temaslarla bulaştığı da belirtiliyor. Peki corona virüsü nedir? Nasıl geçer? Tedavisi var mıdır? İşte yanıtı…

Corona virüsü dünyada çok sık görülmese de bulaştığı yerlerde insanlar için ölümcül sonuç doğurabilen bir vaka olabiliyor. Suudi Arabistan’da corona virüsü ile 2 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu insanlar corona virüsünün ne olduğunu merak etmeye, sorgulamaya başladı. Corona virüsünün bağışıklık sistemini çökerttiği bilinirken, uzun süreli yakın temaslarla bulaştığı da belirtiliyor. Peki corona virüsü nedir? Nasıl geçer? Tedavisi var mıdır?  İşte yanıtı…

Corona virüsü nedir?

MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome) ilk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan'da tespit edildi. Hala Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde görülüyor.

Corona virüsü, insanlarda akut ve sistemik bir hastalık olarak görülüyor. Genellikle ağır solunum yolu hastalığı bulgularıyla ortaya çıkıyor. Virüs, insanlarda ve hayvanlarda hastalığa neden olabiliyor. Henüz kaynağı ve geçiş yolları tam olarak açıklanmasa da deve sütü risk faktörü olarak görülüyor. İnsandan insana solunum yolu, aerosol oluşturan işlemler gibi yollarla bulaşabiliyor. Virüsün bulaşması için yakın temasın önemli olduğu biliniyor.

Virüsün belirtileri ve tedavisi

Kuluçka süresi 5-14 gün olan virüsün belirtileri, ateş, titreme, öksürük, solunumun yüzeyselleşmesi, boğaz ağrısı, myalji, kusma, abdominal ağrı olarak açıklanıyor.

Hastalığın belirli bir tedavisi ise bulunmuyor. Ampirik olarak geniş spektrumlu antibiyotikler, antiviraller, renal replasman tedavisi ile tedavi edilebiliyor. Kullanımı onaylanan herhangi bir aşısı yok. Özellikle Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Katar, İran, Kuveyt, Yemen, Umman, Lübnan gibi ülkelerde görülen hastalık, genelde bu ülkelere son 14 gün içerisinde yapılan seyahat ile geçiyor

Nasıl bulaşır?
Corona virüsler birçok farklı canlıda hastalıklara neden olabilir. Ancak, SARS-CoV insanlar ve maymunlar, Himalaya misk kedisi, rakun köpeği, kedi, köpek ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir. Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yolları, karaciğer, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir. Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulmasının ardından ağız ve buruna temas sonucunda bulaşabilir.

Belirtileri nelerdir ve tanısı nasıl konulur?
Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları belirtileri olan burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş olabilir. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği veya yaşlı olan kişilerde daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle çok sık kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) gibi laboratuvar testleri kullanılabilir.

Nasıl tedavi edilir?
Coronavirüs hastalığı olan çoğu kişide hafif seyirli olduğundan ilaç tedavisine gerek kalmadan iyileşir. Ancak, bazı belirtileri azaltmak ve hastayı rahatlatmak için ağrı kesici-ateş düşürücüler, öksürük ilaçları ile bol sıvı desteği ve istirahat önerilir. Ek hastalığı ve durumu ağır olanların hastanede yatarak tedavileri gerekebilir.

Korunmak için neler yapılabilir?
Coronavirüs enfeksiyona karşı korumak için mevcut aşı bulunmamaktadır. Genel önlemlere dikkat ederek enfeksiyon riskini azaltmak mümkün olabilir. Sık el yıkama alışkanlığı ve hasta kişilerle temastan kaçınmak önemlidir.

 

Mehmetçik, yavru köpeği ayağında sallayarak uyuttu... Görüntüler izleyenlerin gönüllerini fethetti

Mehmetçik, yavru köpeği ayağında sallayarak uyuttu... Görüntüler izleyenlerin gönüllerini fethetti

Suudi Arabistan'da Kovid-19'a yakalanan çift Türkiye'ye getirildi

Suudi Arabistan'da Kovid-19'a yakalanan çift Türkiye'ye getirildi

Yaz döneminde dezenfektan nedeniyle egzamayı önleyen 3 öneri

Yaz döneminde dezenfektan nedeniyle egzamayı önleyen 3 öneri

'Bataklık' operasyonunda milyonlarca liralık mal varlığına el k

''Bataklık'' operasyonunda milyonlarca liralık mal varlığına el konuldu