• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
05 Ocak 2021 Salı 10:53 | Son Güncelleme:

Çıldır Gölü'nde renkli görüntüler... Buzun üzerinde "aşık" oynadılar

Çıldır Gölü'nde renkli görüntüler... Buzun üzerinde "aşık" oynadılar
DHA

Ardahan'da bulunan Çıldır Gölü'nde renkli görüntüler yaşandı. Üzeri buz tutan göl üzerinde bir grup vatandaş, yöreye özgü "aşık" oyunu oynadılar.

Ardahan'ın Çıldır ilçesinin Yukarı Cambaz köyünde oturan bir grup vatandaş, yüzeyi tamamen buz tutan Çıldır Gölü'nde "aşık" oynadı. Gölde semaver yakıp, Türk tarihinin en eski dönemlerinden bugüne ulaşan birçok oyundan biri olan "aşık" oynayarak, halay çeken köylüler stres attı.

DHA'da yer alan habere göre, Doğu Anadolu Bölgesi'nin 124 bin metrekare alanıyla Van Gölü'nden sonra ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü, hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesi ile birlikte yüzeyi tamamen buzla kaplandı. Karla kaplı dağlar ile buz tutan Çıldır Gölü tablo gibi görüntü oluştururken, yöre halkı da bu eşsiz manzaranın keyfini yaşıyor.

Çıldır Gölü'nün çevresindeki köylerden Yukarı Cambaz köyünde oturan bir grup vatandaş, gölün buz tutan yüzeyinde Türk tarihinin en eski dönemlerinden bugüne ulaşan birçok oyundan biri olan "aşık" oynayıp, halay çekti. Buzun üzerinde semaver yakıp çay içen köylüler eğlenerek güzel bir gün geçirdi

"KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ OYUNLARDAN BİRİ"

Yazın olduğu gibi kışın da Çıldır Gölü'nün nimetlerinden yararlandıklarını söyleyen Bülent Koçak, "Aşık oyunu ülkemizde kaybolmaya yüz tutmuş oyunlardan sadece birisi. Bu oyun adını koyun, kuzu ve keçilerin arka bacaklarındaki diz ekleminde bulunan kemikten almaktadır. Dört köşesi bulunan aşık kemiği, oldukça dayanıklıdır ve eski zamanlarda insanlar tarafından oyun aracı olarak kullanılmıştır. Biz de yüzeyi buz tutan gölün üzerinde aşık oynadık, halay çekip, oyun gereği kemerlerle birbirimize vurduk. Dengemizi kaybedince de buza düştük. Gölde yaktığımız semaverde çay içerek, güzel bir hafta sonu geçirdik." diye konuştu.

AŞIK OYUNU NEDİR?

Aşık oyunu, koyunların ve keçilerin arka bacaklarında bulunan dört yüzlü kemikle oynanan tarihi bir Türk oyunudur. Kadim çağlardan günümüze gelene kadar başta Türkistan ve Türkiye olmak üzere Türklerin yayıldığı tüm coğrafi bölgelerde bu oyuna rastlamak mümkündür. Aşık oyunu günümüzde de Türk köylerde oynanıyor.

<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Soğuk havaların etkisini arttırdığı Erzincan'da, Girlevik Şelalesi dondu

'Bora-12' ve Ejder aktif hale getirildi: Karadeniz'de PKK operasyonu