• $8,1667
  • €9,7332
  • 454.193
  • 1375.91
07 Nisan 2021 Çarşamba 12:05 | Son Güncelleme:

Ramazanda teravih namazı olacak mı? Camilerde teravih namazı kılınacak mı?

Ramazanda teravih namazı olacak mı" Camilerde teravih namazı kılınacak mı"

Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan ramazanın ilk orucu için kısa süre kaldı. 11 ayın sultanı, huzur ve bereket ayı ramazanın ilk orucu için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Ramazan ayı 13 Nisan günü başlayıp 12 Mayıs günü son bulacak. Peki, Camilerde teravih namazı kılınacak mı? Ramazanda teravih namazı olacak mı? Diyanet'ten teravih namazı kararı geldi...

11 ayın sultanı Ramazan ayı için çok az bir süre kaldı. 2021 Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte, teravih namazı ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Camilerde teravih namazı kılınacak mı? Ramazanda teravih namazı olacak mı? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. İşte konu hakkında tüm merak edilenler...

CAMİLERDE TERAVİH NAMAZI KILINACAK MI?

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş yaptığı açıklamada "Yaptığımız istişareler neticesinde teravih namazını camilerde değil evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik." ifadelerini kullandı.

İLK TERAVİH NE ZAMAN?

Ramazan ayı 13 Nisan günü başlayıp 12 Mayıs günü son bulacak. Ramazan Bayramı'nın 1. günü ise 13 Mayıs'a denk geliyor. Müslümanlar 12 Nisan gecesi ilk teravih namazını kılacak.

TERAVİH NAMAZININ HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan teravih, dinî bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir.

Resûl-i Ekrem (s.a.s.) ashabıyla beraber cemaat hâlinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir (Buhârî, Salâtü't-terâvîh, 1; Müslim, Salâtü'l-Müsâfirîn, 177-178). Yine Hz. Peygamber, "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Salâtü't-Teravih, 1; Müslim, Salâtü'l-Müsâfirîn, 173) buyurarak teravih namazına teşvik etmiştir. Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.

Teravih namazını dört rekâtta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekâtta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekâtının sonunda bir miktar oturup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlîl (lâ ilâhe illallah demek) ve salavât ile meşgul olunması uygundur.

  • Camilerde teravih
  • Ramazanda teravih namazı
  • teravih namazı kılınacak mı
  • bu yıl teravih namazı
  • teravih namazı 2021
  • camide teravih namazı
<p>RAMAZAN'IN İLK GÜNÜ YAĞIŞLAR ÇEKİLİYOR</p><p>Hafta başında Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nu

Meteoroloji Uzmanı açıkladı... Ramazan'da hava durumu nasıl olacak?

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü