• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
26 Nisan 2021 Pazartesi 07:01 | Son Güncelleme:

Bütün yollar Sapanca'ya çıkıyor

Bütün yollar Sapanca'ya çıkıyor
- ZEKİ GÜMÜŞ

Türkiye'nin en önemli karayolu Ankara-İstanbul otoyolunun üzerinde bulunan Sapanca, yeşil örtü, göl, temiz hava ve yemek çeşitliliğiyle seyahat edenlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Bahar kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu günlerde bol güneş, yeşil, doğa çeşitliliğini kendine toplayan yerlere bir özlem ve seyahat isteği oluşuyor. Bir de bu özelliklere ek olarak göl özelliği olan bir yer olsa buraya gitme isteği iyiden iyiye artıyor. İşte böyle bir yere, İstanbul-Ankara karayolunun önemli durağı Sapanca'ya çevirdik rotamızı bu hafta. Sapanca, çeşitli özellikleriyle geniş bir kitlenin ilgisini çeken bir yer. Yemyeşil alanları, gölü, yürüyüş parkurlarıyla dikkat çeken Sapanca, Maşukiye, Kartepe ve Soğucak gibi yerleşim yerlerinin de cazibe merkezi olmasıyla yılın her ayında gezginlerin gözdesi olmaya başladı.

Sapanca, tarihte de önemli bir uğrak ve yerleşim yeri olmuş, 1640 yılında kasabadan geçen Evliya Çelebi, kasaba hakkında şu bilgileri vermektedir: "Bir zamanlar İzmitli bir ihtiyar buradaki orman ve çalıları temizleyerek saban yürüttüğünden "Sabancı Koca" adıyla bir köy kurulur." Sapanca adının da buradan geldiği iddia edilir fakat başka bir görüş ise Sapanca'nın adını Sophan Gölü'nden aldığı rivayet edilmektedir. Sakarya'ya 25 km uzaklıktaki ilçesi Sapanca, İstanbul'a 100, İzmit'e 30 km uzaklıkta ve Sapanca Gölü, Adapazarı, Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova İlçesi ve İzmit ile çevrilidir. Sapanca'da M.Ö Frigyalılar yaşamış daha sonra da M.S. 378 yılında Bitinya Krallığı'nın yerleşim yerlerinden olmuştur. Sapanca, 1075'te Selçuklular idaresinde daha sonra da Haçlı Seferleri sonrasında Bizanslılara geçmiştir.

Tarih ve tabiat aynı karede

Tarihe meraklı ziyaretçilerin görmek istediği yerler arasında, Bizans devri lahit ve mezar taşları (Sapanca Hükümet Konağı önünde sergilenmektedir.), Vecihi kapısı, Rahime Sultan Camii ve Rahime Sultan Tuğrası, Rüstempaşa Camii, Hasan Fehmi Paşa Camii, Cami Cedid Camii listeye eklenebilir.

Şüphesiz Sapanca'ya can veren kendi adıyla anılan Sapanca Gölü'dür, 16 km uzunluğundaki gölün tamamı ilçe sınırları içindedir. Bir tatlı su gölü olan Sapanca Gölü tektonik bir göldür. Gölde sazan, yayın, turna ve alabalık yaşamaktadır. Göl'ün suyu kış ve ilkbahar aylarında yükselir, Sonbahar'da alçalır. Göl çevresinde otel ve restoranların sayısında son yıllarda gözle görülür bir artış olmuştur.

ALTERNATİF ÇOK FAZLA

Sapanca'da ne yapılır? Sapanca'nın yeşil doğa örtüsü eşliğinde uzun yürüyüşler ve bisiklet turları yapabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda ATV araçlarıyla safari gezinti için kiralama yapılabilmektedir. Göl çevresinde bu aktivitelere uygun mekanlar oldukça fazla, sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri için de göl kenarında yemek, tercihleriniz arasında olabilir. Gölde tekne gezintisi de yapılabilecekler arasında. Bunun dışında alabalık yemek için Maşukiye'ye gidebilir veya merkeze 17 km mesafedeki doğa harikası Soğucak Yaylası'nda, 1100 metre yüksekliğin tadını çıkarabilirsiniz. Son yıllarda Sapanca'da SPA odaklı kurulan birçok otel bulunmakta, hafta sonu için bu oteller hem konaklama, hem de SPA için iyi bir tercih olmaktadır. İstanbul ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin günübirlik ziyaret ettiği Sapanca'da gecelemek istenirse, göl kenarında veya Adapazarı merkezde çok miktarda otel bulmak mümkün. Günübirlik ziyaret için oldukça iyi bir yer olan Sapanca'da vakit geçirmek için birçok alternatif bulunuyor. Kahvaltısı çok zengin olan Sapanca'nın öğle yemeği ve akşam yemekleri için de zengin bir menüsü bulunuyor. Sapanca ve Maşukiye'de bir çok alabalık tesisi mevcut. Bu bölgedeki restoranlarda alabalığın her türlü çeşidini yiyebilirsiniz. yöresel lezzetler derseniz, Sapanca'da genellikle sebze yemekleri bulabilirsiniz. cevizli pekmezli lokum, lahana sarması, cevizli fasulye, mısır ekmeği, yeşil fasulye turşusu gibi değişik lezzetleri tadabilirsiniz.

İYİ BİR MOLA İÇİN GÜZEL ADRES

Bu arada size küçük bir tüyo verelim. Eğer İstanbul-Ankara güzergahında yol üzerinde yemek mekanlarını beğenmiyorsanız. Sapanca'ya sapıp hem güzel yemeklerden tadabilir hem de küçük bir dinlenme molası verebilirsiniz. Sapanca merkezde birçok hem yerel hem de güzel yemekler yapan restoranlar bulacaksınız (Eğer bu yol üzerindeysem ben bu alternatifi tercih ediyorum). Kolay ulaşımı, Ankara-İstanbul otoyolunun geçiş güzergahında olması nedeniyle birçok kişi, Sapanca'yı ziyaret edebilir. Haftasonu ziyaretlerinde ise, göl ve yeşil rengin tadını doyasıya çıkararak, doğanın kucağında şehrin stresini biraz olsun atabilirler.

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı