• $8,6233
  • €10,124
  • 492.709
  • 1385.61
16 Nisan 2021 Cuma 11:26 | Son Güncelleme:

Bugün cuma namazı kılınacak mı? 16 Nisan camilerde cuma namazı yasak mı?

Bugün cuma namazı kılınacak mı" 16 Nisan camilerde cuma namazı yasak mı"

Koronavirüs vaka sayında yaşanan artış sebebiyle ülkemizde çeşitli tedbirler alınıyor. Teravih namazı bu sene evlerde kılınacağı için vatandaşlarda Bugün cuma namazı kılınacak mı? 16 Nisan camilerde cuma namazı yasak mı? sorusunu akıllara getirdi. Cuma namazını kılmak isteyenler konuyla ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor.

Müslümanlar için önemli zaman dilimlilerinden biri olan cuma namazı için hazırlıklar yapılıyor. Ülkemizde vaka sayılarında yaşanan artış ve salgın riskini en aza indirmek amacıyla bazı önlemler alındı. Ramazan ayına özgü olan teravih namazının camilerde kılınması yasaklandı. Bu sebeple vatandaşlar, Bugün cuma namazı kılınacak mı? 16 Nisan camilerde cuma namazı yasak mı? sorusuna yanıt arıyor.

BUGÜN CUMA NAMAZI KILINACAK MI?

Cuma namazı ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'nda henüz resmi bir açıklama gelmedi. Bu sebeple camilerin açık olması bekleniyor.

İL İL CUMA NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

"Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının 2 rekat farzını kılmaya. Uydum hazır olan imama." diye niyet ederiz. Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek Tekbir getiririz ve namaza başlarız.

Tekbirden sonra elleri bağlarız ve sessizce Sübhaneke okuruz. Sübhaneke'den sonra bir şey okumayız ve imamı dinleriz.

-İmam sureleri bitirdikten sonra "Allahu Ekber" diyerek rükuya gideriz. Rüku'da 3 kere "Sübhane Rabbiye'l-Azim" der ve doğruluruz. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh", tam doğrulunca ise "Rabbena leke'l hamd" deriz. Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gideriz. Secdede 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'ala" deriz. "Allahu Ekber" diyerek dizlerimizin üzerinde otururuz. Tekrar "Allahu Ekber" dedikten sonra yine secdeye gideriz ve 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'la" deriz.

-"Allahu Ekber" diyerek secdeden ayağa kalkarız ve ikinci rekata başlarız. Ayağa kalktıktan sonra ellerimizi bağlarız ve hiçbir şey okumadan imamı dinleriz. İmam sureleri bitirdikten sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gideriz. Rüku'da 3 kere "Sübhane Rabbiye'l-Azim" der ve doğruluruz. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh", tam doğrulunca ise "Rabbena leke'l hamd" deriz. Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gideriz. Secdede 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'ala" deriz. "Allahu Ekber" diyerek dizlerimizin üzerinde otururuz. Tekrar "Allahu Ekber" dedikten sonra yine secdeye gideriz ve 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'la" deriz.

-Secdeden kalkarken "Allahu Ekber" diyerek Tahiyyata otururuz ve Ettehiyyatü, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena dualarını okuruz. Dualar bittikten sonra imamla birlikte önce yüzümüzü sağa çevirir "Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah" der selam veririz. Aynı şekilde sola da selam verdikten sonra Cuma namazının farzı tamamlanmış olur.

<p>Teknoloji ve Sanayi Bakanı  Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, pandemi sürecinde gerçekleşecek festiv

TeknoFest 2021: Dünyada Eşi Benzeri Olmayan Organizasyon

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri