• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
9 Eylül 2020 Çarşamba 10:32 | Son Güncelleme:

Borderline belirtileri nelerdir? Sınır Kişilik Bozukluğu nedir?

Borderline belirtileri nelerdir" Sınır Kişilik Bozukluğu nedir"

Sınır Kişilik Bozukluğu (Borderline) hastalığının ne olduğu ve belirtileri merak ediliyor. Sık sık duygusal değişimlerin yaşandığı bu hastalıkta, kişi kendisini överken bir anda kötüleyebiliyor. Peki, Sınır Kişilik Bozukluğu belirtileri nelerdir?

Borderline ya da halk arasında bilinen adıyla Sınır Kişilik Bozukluğu hastalığından son dönemlerde yaygınlaşmaya başladı. Sınır Kişilik Bozukluğu hastalığında hangi belirtilerin gözlemlendiği merak ediliyor. Sınır Kişilik Bozukluğu hastalığında duygusal değişimler söz konusudur.

SINIR KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Sınır Kişilik Bozukluğu (Borderline) , genç erişkinlik döneminde başlayan, kişilerle olan ilişkilerde, kendilik algısında ve duygulanımda tutarsızlıklar ve ani dürtüsel davranışlarla karakterize bir durumdur.

SINIR KİŞİLİK BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sevdikleri kişiyi bazen göklere çıkarıp idealize ederken bazen de yerin dibine sokarak aşağılarlar ve develüe ederler.Kendilerini zaman zaman çok değerli, çok güzel, çok yakışıklı, çok zeki hissederken zaman zaman da değersiz, çirkin ve aptal hissederler.

Sıklıkla yoğun bir boşluk ve anlamsızlık duyguları olur. Öfkelendiklerinde ve kendilerini kötü hissettiklerinde bu duyguyu diğerine vererek rahatlama yani yansıtmalı özdeşim savunma mekanizmasını da oldukça sık kullanırlar. Sevgileriyle, eşleriyle ya da partnerleriyle yaşadıkları ilişkide yolun sonuna geldiklerini anladıklarında yoğun bir panik ve korku yaşarlar. Genellikle ilişkinin hemen ardından yeni bir partner bulmak isterler. Yas yaşama yetileri oldukça kısıtlıdır. Diğerinin boşluğunu bir başkasının doldurmasını isterler.

Borderline olan kişilerde depresyon gibi hastalıklarda eşlik edebilir. Bu nedenle iştah kaybı, iştahta artış, kas ağrıları, baş ağrısı, ishal, kabızlık gibi fiziksel belirtiler görülebilir. Bu Kişilerde kendine zarar verme davranışı görülebilir. Bu nedenle madde kullanımı, aniden aşırı yemek yeme gibi belirtileri de bulunur.

Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü
Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü

Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü

Darülaceze Sosyal Hizmet Şehrinin temeli atıldı! 'Bittiğinde dünyada tek olacak'
Darülaceze Sosyal Hizmet Şehrinin temeli atıldı! 'Bittiğinde dünyada tek olacak'

Darülaceze Sosyal Hizmet Şehrinin temeli atıldı! "Bittiğinde dünyada tek olacak"

TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi
TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi

TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak