• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
04 Nisan 2021 Pazar 22:23 | Son Güncelleme:

Biyonik kulak mucizesi

Biyonik kulak mucizesi

2 yaşındaki Majra Delic, menenjit nedeniyle işitme yetisini kaybetti. Bosnalı hekimler, ‘5 yaşına kadar ameliyat olamaz' dedi. Delic Ailesi, biyonik kulak tedavisi için Türkiye'ye geldi. Ameliyat sonrası Majra'nın duyduğu ilk ses annesinin oldu.

Bosna Hersek'te Anisa (35) ve Azem Delic (36) çiftinin 2 çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya gelen Majra Delic, doğumdan hemen sonra menenjit atağı geçirdi. Buna bağlı olarak küçük kız, işitme yetisini kaybetti. Majra için doktorlar, "5 yaşına kadar ameliyat olması ve duyması mümkün değil" dedi.

'BU YAŞADIKLARIMIZ İNANILMAZ'

Biyonik kulak tedavisiyle küçük kızın yeniden duyabileceğini öğrenen aile tedavi için Türkiye'ye geldi. Bosnalı Majra'nın tedavisi için ülkede yardım kampanyası başlatıldı. Türk hekimler tarafından gerçekleştirilen biyonik kulak ameliyatıyla küçük kız ilk kez duydu. Majra'nın ilk duyduğu ses ise annesinin sesi oldu. Anne Delic, "Bugün yaşadıklarım inanılmazdı. Majra, 2 yılın ardından ilk kez seslendiğimde bana baktı. Bugün hem heyecanlandım hem bir anne olarak duygulandım. Artık çok mutluyum" dedi.

'ZAMANLA KONUŞACAK'

Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Muhammed Fatih Evcimik ise "Biyonik kulak, doğuştan işitme kaybı olan ya da sarılık ve menenjit gibi rahatsızlık sonrası işitme kaybı yaşayan çocuklarda erken teşhisle bir an önce tedavi edilmesi gereken bir durum. Tedavi etmediğimiz zaman bu çocuklar hem duymayacak hem de dilsiz olacaklar. Majra, zaman içerisinde ise sözcükleri kelimeleri ayrıştırmaya başlayacak. Anne, baba ve kardeşinin sesini duyacak. Bu şekilde konuşmaya başlayacak" dedi.

<p>Baklava Ramazan menülerinin en özel tamamlayıcısı. Çıtır çıtır baklava yapmak kolay değil. Şef Ra

Çıtır çıtır baklava yapmanın 3 püf noktası

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de