• $7,9484
  • €9,381
  • 486.511
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Temmuz 2020 Salı 15:11 | Son Güncelleme:

Bilim insanları dünyanın en büyük kurbağası olan Titicaca Gölü kurbağası için seferber oldu

Bilim insanları kirlilik ve aşırı avlanma nedeniyle yok olmak üzere olan dünyanın en büyük kurbağası olan Titicaca Gölü kurbağası için seferber oldular.

Beş bilim enstitüsü, kirlilik ve aşırı avlanma nedeniyle yok olmak üzere olan Titicaca Gölü kurbağasını (Telmatobius culeus) kurtarmak için güçlerini birleştirdi ve bir proje üzerinde çalışmaya karar verdi.Bolivya ve Peru sınırındaki Titicaca Gölü'nde yaşayan bu canlı, bölgedeki halklar tarafından geleneksel ilaçlar için de kullanılıyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DEN PROJEYE DESTEK

2016 yılında gölde binlerce ölü kurbağa bulundu. Kitlesel ölüme tarım ve plastik kirliliğinin yol açtığı düşünülüyor. Kurbağalar afrodizyak etkisi olduğu inancıyla yakalanıyor. 

Bazı marketlerde, içeceklere karıştırılmış hali "kurbağa suyu" adıyla satılıyor, bedenleri tılsım amacıyla kullanılıyor, derileri küçük çantalara dönüştürülüyor, bacakları da kızartılıyor.Nesil koruma çalışmasına katılacak kurumlar arasında Bolivya Bilim Müzesi, Bolivya Doğal Tarih Müzesi, Peru Cayetano Heredia Üniversitesi, Ekvador Pontifical Katolik Üniversitesi, ABD Denver Hayvanat Bahçesi ve NaturalWay adlı sivil toplum kuruluşu yer alıyor.Peru ve Bolivya hükümetlerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı da projeyi destekliyor.

(BBC Türkçe)

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 51 yaşında hayatını kaybeden Akşam Gazetesi yazarı ve AK Parti Mille

Başkan Erdoğan, Markar Esayan'ın cenaze törenine katıldı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

1795 yılından beri kazılan çukurun sırrı ne?

22 Ekim çeyrek altın, gram altın fiyatları güncel ne kadar?