• $8,7185
  • €10,3987
  • 497.052
  • 1414.15
01 Temmuz 2020 Çarşamba 09:22 | Son Güncelleme:

Belhüm Adal ne demek? Belhüm Adal nedir, ne anlama geliyor?

Belhüm Adal ne demek" Belhüm Adal nedir, ne anlama geliyor"

Sosyal medya üzerinde bir kullanıcı Esra Albayrak hakkında çirkin paylaşımlarda ve sözlerde bulundu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı yazıda bu çirkin paylaşımı yapan kişinin “bel hum adall” olduğunu ifade etti. Peki, Belhüm Adal ne demek, ne anlama geliyor?

Esra Albayrak ile evli olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 4. çocuklarının dünyaya geldiğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Bir sosyal medya kullanıcısının da bu paylaşımın altına yaptığı çirkin yorum ise binlerce kişi tarafından eleştirildi ve bu kişi göz altına alındı. İbrahim Kalın da bu şahıs ile ilgili “bel hum adall” ifadelerini kullandı. İşte Belhüm Adal kelimesinin anlamı...

İBRAHİM KALIN: BU KİŞİNİN “BEL HUM ADALL” OLDUĞU AŞİKARDIR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Berat Albayrak ve Eşi Esra Albayrak hakkında yapılan çirkin saldırıyı kınadı. Kalın: “Esra Albayrak hanımefendiye yönelik paylaşımda bulunan kişinin “bel hum adall” olduğu aşikardır ve bu alçaklığı, kamu vicdanında ve hukuk önünde cezasız kalmayacaktır. Bu sefil ve karanlık zihniyeti lanetliyorum” ifadelerine yer verdi.

BELHÜM ADAL NE DEMEKTİR?

Belhüm Adal; Yani; Güç ve kuvvetini kullanarak, masum insanların en doğal haklarını ellerinden almak ya da kullanmasına izin vermemektir. Kur'an-ı Kerim'de "hayvanlardan da aşağıda" olan bir insan grubundan bahseder. İşte o insanlara "Belhüm Adal" denmektedir.

Eğer insan fıtratından saparsa kan döker, hayvanlardan da aşağı bir zalim, kan dökücü haline döner. İşte o zaman "Belhüm Adal" olur. Oysa insanın doğuştan gelen hakları vardır. Bu haklar hiçbir şekilde başkaları tarafından gasp edilemez, engellenemez. Bugün modern ismi ile insan hakkı oldu o zamanki ismi kul hakkı idi. Bizim inancımız insan hakkına son derce titiz davranır, her insanın fıtrattan gelen haklarına saygı duyar.

<p>İzmir'de HDP'nin İl Başkanlığı binası önünde çatışma çıktı. Polis bölgeye giriş çıkışları durdurd

HDP İzmir il binasında çatışma: Polis bölgeye giriş çıkışları durdurdu

İstanbul'da ''Yeditepe Huzur Uygulaması'' gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, GDAÜ toplantısında konuşma yaptı

Anzer Yaylası'nda arıcıların bal mesaisi başladı