• $8,0883
  • €9,7566
  • 460.65
  • 1377.23
23 Şubat 2019 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Banka reklamıyla hacker vurgunu

Banka reklamıyla hacker vurgunu

Banka müşterilerinin bilgilerini çalıp hesaplarına 200 bin TL geçiren şebeke çökertildi. Hacker çetesinin 500 bin liralık vurgunu da son anda engellendi.

Devrim TOSUNOĞLU

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 11 banka müşterisinin hesaplarındaki 200 bin lira çekildiği şikayeti üzerine harekete geçti. Çete 4 ay boyunca teknik takibe alındı. İstanbul, Ankara ve Tekirdağ’daki eşzamanlı operasyonlarda hacker çetesinin 16 elemanı gözaltına alındı. Emniyetteki sorguları tamamlanan şüpheliler, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Soruşturma kapsamında şebekenin kullandığı iki yöntem de deşifre oldu. Birinci yöntemde, kendilerini banka çalışanı gibi gösteren çete üyeleri, vatandaşları arayarak tüm hesap bilgilerini ele geçiriyordu. 

İşte böyle tuzağa düşürdüler

Çetenin sosyal medyada sahte banka reklamı yayımladığı, ilana ekledikleri linke tıklayanların bilgilerini ele geçirdikleri ve hesaplarına para aktardıkları anlaşıldı. Bu yöntemle yapmayı planladıkları 500 bin TL'lik vurgun ise teknik takipteki polislerin müdahalesi sonucu suya düştü. 

<p>İzmir'de Murat A. adlı şahıs annesinin eski eşi Mahmut Karşıcı'yı sokak ortasında pompalı tüfekle

Sokak ortasında pompalı dehşeti! Cinayet anları güvenlik kamerasında...

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi