• $7,5575
  • €8,9826
  • 473.93
  • 1111.96
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
14 Şubat 2020 Cuma 13:54 | Son Güncelleme:

Balta, kazma, çekiç, keser... Hayalindeki el aletini 100 bin liraya yaptı

Balta, kazma, çekiç, keser... Hayalindeki el aletini 100 bin liraya yaptı
IHA

Emekli olduktan sonra hayalindeki el aletini yapmak için çalışmalara başlayan Namık Atlı, yaklaşık 100 bin lira harcayarak çok amaçlı el aletleri yaptı.

Tokat’ta evli ve 2 çocuk babası Namık Atlı (55) asansörcü olarak faaliyet gösterdiği iş yerinden yaklaşık 2 yıl önce emekli oldu. Günlerinin değerlendirmek ve hayalindeki icadı yapmak için harekete geçen Atlı, gecesini gündüzüne kattı.

İHA'nın haberine göre, Namık Atlı, proje ve üretim çalışmalarının ardından çok amaçlı el aletlerini üretti. Atlı, daha sonra patent ve tasarım tescil belgesini aldı. 15 parçadan oluşan çok amaçlı el aletlerinin gündelik yaşamın yanı sıra doğal afetlerde kurtarma çalışmaları içinde kullanılması planlanıyor.

Takım çantasında taşınabilen, ayarlanabilir sapıyla kısa sürede montajı yapılarak kürek, keser, çekiç, kazma ve tırmık testere gibi aletlere dönüşebilen el aletlerinin hayat kurtarması bekleniyor.

Namık Atlı, doğayı ve çevreyi çok sevdiği için emekli olduktan sonra kolay taşınabilir el aleti seti üretmeye karar verdiğini kaydetti.

Setin tasarımını yaparak tescil belgesini almak suretiyle yasal statüye kavuşturduğunu belirten Atlı, yaklaşık 2 yıllık emeğinin 100 bin liraya mal olduğunu söyledi.

Çok amaçlı el aletlerinin başta doğal afetler olmak üzere birçok alanda kullanılabileceğine dikkat çeken Atlı, şunları kaydetti:

“Deprem, çığ veya benzeri doğal afetlerde, tarımın tüm alanında kullanılabilir. Elazığ depreminde bir kardeşimiz bir kişiyi elleri ile kazarak kurtardı. Bu aletler o kişinin elinde olsa bekli birçok kişiyi kurtarabilecekti.”

Atlı, çok amaçlı el aletleri içerisinde tek bir sapa balta, kazma, çekiç, keser, kürek, tırmık ve testere gibi ihtiyaç olan aparat takılarak ihtiyaç duyulan anda kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

<p>Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde, akaryakıt istasyonu çalışanı 54 yaşındaki Tunay Çıldır, daha

Akaryakıt istasyonunda dehşet anları: Tartıştığı görevliye otomobiliyle çarptı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Çayın cilde 5 önemli faydası

Sosyal medyayı sallamışlardı! İnşaat malzemeleriyle defile yapan işçilere oyunculuk teklif edildi