• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
18 Kasım 2014 Salı 02:00 | Son Güncelleme:

Bala ulusal seferberlik

Bala ulusal seferberlik

Tarım Bakanlığı, mevsimsel kuraklık nedeniyle baldaki katkı oranını değiştirmeyi tartışmaya açtı. Gelen görüşler doğrultusunda "Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği"nin değiştirilmesi gündeme gelecek.

Hakkı KURBAN - ANKARA 

SOFRALARIN vazgeçilmesi ‘bal’ın yapısında değişikliğe gidiliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ‘kuraklık’ nedeniyle baldaki şeker oranının artırılıp artırılmamasını tartışmaya açtı. Gelen talep üzerine Sağlık'tan Milli Savunmaya, Ekonomi'den AB Bakanlığı'na kadar ilgili tüm kurum, kuruluş, birlik ve odalara görüş soruldu. Sahte balların önüne geçmenin de hedeflendiği çalışmada eğer olumlu görüş çıkarsa, salgı ballarındaki C4 şekeri oranı en fazla yüzde 7'den 10'a çıkarılacak. Halen yüzde 7'nin üzerinde şeker çıkan ballar ‘sahte’ olarak nitelendiriliyor. Özellikle son dönemde, TV reklamlarıyla birlikte ‘sahte bal’ tartışmaları da kamuoyu gündemine gelmişti. Balın doğallığını bozan sahtecilik yöntemlerinden biri olarak, bala dışarıdan şurup şeklinde şeker katımı yapılması gösteriliyor.  

YÜZDE 10’A ÇIKARILABİLİR

Tartışma, "Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği"nde değişiklik çalışmalarıyla gündeme geldi. Bal Tebliği İhtisas Alt Komisyonu'ndaki çalışmalar sırasında, salgı ballarında protein ve ham bal delta C13 değerlerinden hesaplanan C4 şekerleri oranının yüzde 10'a kadar çıkarılabilmesi talebi dile getirildi. Gerekçe olarak da ‘kuraklık’ etkisi gösterildi. Bunun üzerine Bakanlığa bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Sağlık, Milli Savunma, AB ve Ekonomi Bakanlıkları'nın ilgili birimlerine görüş sordu. TÜBİTAK, TSE, TOBB, TESK, TMMOB'a bağlı Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odaları dahil ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan da görüşlerini iletmeleri istendi.

Sahte kabul edilecek 

Birçok üretici, arıya şeker verilmesini bir zorunluluk olarak belirtse de, balın saflığını değiştirdiği gerekçesiyle resmen kabul görmüyor. Yüzde 7'nin üzerinde mısır şurubu başta olmak üzere C4 şekeri tespit edilirse, bal ‘sahte’ olarak değerlendiriliyor. Eğer oran yüzde 10'a kadar çıkarsa, bu oranda C4 şekeri eklenen ballar sahte kabul edilmeyecek. 
 

<p>Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, atık su hattından oluşan patlaktan boşalan lağım suları, yağmur suyu

Kuşadası'nda patlayan lağımın suları denize karıştı!

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?