• $8,1574
  • €9,6429
  • 498.096
  • 1145.48
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Temmuz 2020 Pazar 09:11 | Son Güncelleme:

Ayasofya neden ibadete kapanmıştı? Ayasofya Camii ne zaman müze olmuştu?

Ayasofya neden ibadete kapanmıştı" Ayasofya Camii ne zaman müze olmuştu"

Ayasofya'da 86 yıl sonra ilk namaz heyecanı yaşanıyor. 1500 yıllık bir geçmişe sahip olan bu yapının içine 16. ve 17. yüzyıllarda mihraplar, minber, müezzin mahfilleri, vaaz kürsüsü ve maksureler eklenmiştir. Yapının dışına farklı dönemlerde yaptırılan minareler, medrese, sıbyan mektebi, muvakkithane, şadırvan, sebiller, güneş saatleri, mütevelli heyeti odası ile Ayasofya, Osmanlı Dönemi'nde kompleks bir yapıya dönüştürülmüştür.

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması kararının ardından ilk Cuma namazı heyecanı yaşanıyor. Vatandaşlar ise yoğun bir ilgi neticesinde Tarihi Yarımada'ya giriş yapmaya ve namaz yerlerini almaya başladılar. 86 yıl önce müzeye çevrilen Ayasofya 1500 yıllık bir geçmişe sahip. Doğu Roma İmparatorluğu'nun İstanbul'da yapmış olduğu en büyük kilise olma özelliği taşıyan bu mabed, aynı yerde 3 kez inşa edilmiştir.

Ayasofya Camii'ndeki Cuma namazına kaç kişi katıldı?

Ayasofya Camii Cuma mesajları burada! Cuma ve Ayasofya ikisi bir arada resimli mesajlar

AYASOFYA NEDEN İBADETE KAPANDI?

1500 yıllık geçmişi olan Ayasofya mimari açıdan dünyanın en gözde eserlerinden biri sayılıyor. Cumhuriyetin ilanından sonra 1923'ten 1931 yılına kadar cami olarak kullanılan Ayasofya, Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmiş ve 1 Şubat 1935’de müze olarak, yerli ve yabancı ziyaretçilere açılmıştır.

1936 tarihli tapu senedine göre, Ayasofya “57 pafta, 57 ada, 7. parselde Fatih Sultan Mehmed Vakfı adına Türbe, Akaret, Muvakkithane ve Medreseden oluşan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi” adına tapuludur. 1996'da Dünya Anıtları İzleme listesine alınan Ayasofya'nın kubbesi ve minareleri, Dünya Anıtları Fonu'nun da desteğiyle 1997-2002 arasında restore edildi. Müze aynı zamanda UNESO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Lozan Antlaşması nedir, maddeleri nelerdir? Lozan Antlaşması 97 yaşında!

Ayasofya Camii'ne özel para basıldı! Ayasofya hatıra parası nasıl alınır?

En güzel Ayasofya fotoğrafları ve resimleri burada!

AYASOFYA'NIN CAMİDEN MÜZEYE ÇEVRİLİŞ HİKAYESİ

916 yıl kilise olarak ibadete açık olan yapı, Fatih Sultan Mehmed'in 1453'te İstanbul'u fethetmesiyle camiye çevrilmiştir. 29 Mayıs 1453'te, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u aldığında, Ayasofya yaralı Bizans askerlerinin, kadın ve çocukların sığınma yeriydi.

İstanbul'un Osmanlı Devleti'nin eline geçmesinden sonraki birkaç gün boyunca Ortodoks Kilisesi mensupları Ayasofya'da ibadete devam etti.

1 Haziran 1453'te İstanbul'daki ilk Cuma namazını burada kılan Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya'nın Osmanlı yönetimi altında cami olarak hizmet vereceğini duyurdu. Mihrap ve minber yapıldı, çan ve Haç kaldırıldı. Mozaiklerin üstü kapatıldı.

1481'de ilk minaresi inşa edildi. Fatih Sultan Mehmet'ten sonra tahta geçen Sultan İkinci Bayezid zamanında bir minare daha dikildi.

1509'daki büyük İstanbul depreminde ilk yapılan minare yıkıldı, yerine tuğladan bir minare yapıldı.

Yeşil sancak ne anlama geliyor? Ayasofya Camii'ne asılan yeşil sancak nedir?

Fatih Sultan Mehmet Türbesi nerede, nasıl gidilir?

Diğer iki minare de Sultan İkinci Selim zamanında, Mimar Sinan tarafından yenileme çalışmaları sırasında inşa edildi. Bu sebeple Ayasofya'nın farklı zamanlarda yapılan 4 minaresi birbirinden farklıdır.

İkinci Selim'in türbesi Ayasofya içindeki ilk padişah türbesi oldu. Ayasofya'da, içinde padişahların, eşlerinin ve şehzadelerin de yer aldığı 43 farklı türbe bulunuyor.

Bunların arasında Sultan Üçüncü Murat, Sultan Üçüncü Mehmet, Safiye Sultan ve Nurbanu Sultan da var.

Ayasofya, Sultan Ahmet 1616'da Sultan Ahmet Cami'ni inşa ettirene kadar Osmanlı Devleti'nin en büyük ve en önemli camisiydi.

1739'da camiye medrese, kütüphane ve aşevi de eklendi. 1847-1849 arasında yenilenme çalışmaları sırasında kapalı kalan Ayasofya, cami olarak son kez 1849'da açıldı.

Ayasofya Camii giriş ücreti alınacak mı?

Ayasofya kaç yılında yapıldı? 1500 yıllık Ayasofya Camii tarihi...

Ayasofya Camii canlı yayını nereden izlenir? İşte canlı açılış izleme linki

Kebir ne demek, anlamı nedir? Ayasofya-i Kebir ne demek?

<p>Editör: Ezgi Aşık <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr</a></p><

Cephe hattında son durum

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İsviçre'den bisikletleriyle yola çıkan iki turist Kırklareli'ne ulaştı

Kış ayında virüse karşı 5 önlem