• $7,4161
  • €9,0095
  • 443.106
  • 1540.21
24 Temmuz 2020 Cuma 09:52 | Son Güncelleme:

Ayasofya'nın tarihi ile ilgili bilgiler!

Ayasofya'nın tarihi ile ilgili bilgiler!

Ayasofya cami tarih ve işlevselliği ile sanat dünyasında önemli bir yere sahiptir. Danıştay bugün Ayasofya'nın müze statüsünden kaldırıldığını açıkladı.

Ayasofya cami tarihi, 1500 yıllara kadar uzanmaktadır. İstanbul fethinin en önemi simgelerinden biri olan Ayasofya cami tarihi önemi ve yapısı ile UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. 

AYASOFYA CAMİ TARİHİ NEDİR?

İstanbul tarihi yarımada da bulunan Ayasofya, İstanbul’da yapılmış en büyük Bizans kilisesi olup, aynı yerde üç kez inşaa edilmiştir.İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise ) adını almış, V. yüzyıldan itibaren ise Hagia Sophia (Kutsal Hikmet) olarak adlandırılmıştır.I. Kilise İmparator Constantinos ’un (324–337) oğlu imparator Constantios (337–361) tarafından 360 yılında yaptırılmıştır. Bu kilise bazilikal planlı ve ahşap çatılıdır. Kilise 404 yılında İmparator Arcadios’a karşı, çıkan halk ayaklanmasında kısmen yakılmış ve harap olmuştur.

1453’te kilise camiye dönüştürüldükten sonra Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmet’in gösterdiği hoşgörüyle mozaiklerinden insan figürleri içerenler tahrip edilmemiş (içermeyenlerse olduğu gibi bırakılmıştır), yalnızca ince bir sıvayla kaplanmış ve yüzyıllarca sıva altında kalan mozaikler, bu sayede doğal ve yapay tahribattan kurtulabilmiştir. Cami, müzeye dönüştürülürken sıvaların bir kısmı çıkarılmış ve mozaikler yine gün ışığına çıkarılmıştır.

<h3>Süper Lig'in 21. haftasında Galatasaray, Yeni Malatyaspor'a konuk oldu. Sarı Kırmızılılar çok zo

Galatasaray - Yeni Malatyaspor maç yorumu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında performans testi için Ankara'dan Yozgat'a geçti

Karlı kış günlerinde ''Van usulü beyzbol'' oynayarak eğleniyorlar