• $8,2953
  • €9,7029
  • 497.736
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Ağustos 2020 Perşembe 11:50 | Son Güncelleme:

Avustralya'da Türk girişimciden başarı hikayesi: Kovid-19 yasaklarını fırsata çevirdi

AA

Avustralya'nın Melbourne kentinde açtığı terzi atölyesi ve erkek giyim mağazasını yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yasakları nedeniyle kapatmak zorunda kalan genç girişimci Baturhan Kaynak, kurduğu konfeksiyon atölyesinde ürettiği maskelerle yasakları fırsata çevirdi.

Melbourne'deki RMIT Üniversitesinde sivil ve altyapı mühendisliğinin yanı sıra işletme bölümünde okuyan 21 yaşındaki Kaynak, yaklaşık bir yıl önce açtığı terzi atölyesi ve erkek giyim mağazasıyla atıldığı iş hayatını başarılı bir şekilde sürdürürken, mart ayında uygulanmaya başlanan Kovid-19 yasakları nedeniyle iş yerini kapatmak zorunda kaldı.

İş hayatını sürdürmek için çözüm aramaya başlayan Kaynak, Melbourne’de virüsün yayılmasını önlemek amacıyla maske takma mecburiyeti getirilmesi üzerine, kurduğu atölyede maske üretimine başladı.

Yeni girdiği alanda hem daha çok kişiye iş veren hem de ticaretten kopmayan Kaynak, özellikle Avustralya’nın yerli halkı Aborjinlerin kullandığı desenler bulunan kumaşlardan ürettiği maskelerle dikkati çekerek ülke medyasında haber oldu.

- "İLERİYE DÖNÜK YAPMAK İSTEDİĞİM HER ŞEY SUYA DÜŞTÜ"

Yaşadığı süreci AA muhabirine anlatan Kaynak, yasaklar kapsamında tekstil sektörünü doğrudan ilgilendiren düğünler, nişanlar, önemli etkinliklerin iptal edilmesiyle bir anda zor duruma düştüklerini belirterek, "Benim olduğum takım elbise sektöründe çok büyük bir durgunluk yaşandı ve bunun etkisini çok ağır hissettik. İleriye dönük yapmak istediğim her şey suya düştü." dedi.

Kovid-19 yasaklarını "fırsata" dönüştürerek, bir işçiyle yürüttüğü terzilikten yaklaşık 25 kişinin çalıştığı maske atölyesine geçiş yaptıklarını dile getiren Kaynak, "Maalesef yasaklar yüzünden hem terzi dükkanımız hem de takım elbise dükkanımızı kapatmamız lazımdı, istesek bile işletemiyorduk fakat maskeye ihtiyaç oldu, özellikle Melbourne şehrinde. Bu fırsatı kaçırmak istemedik. Ekibimizi, atölyemizi kurduk ve çalışmaya başladık. Şimdi de Avustralya’nın maske ihtiyaçlarını gideriyoruz ve her gün yüzlerce, binlerce Avustralyalıya maske üretiyoruz." ifadesini kullandı.

- "TALEP ARTARAK DEVAM EDİYOR"

Erkek giyimin yanı sıra terzilikte edindikleri tecrübeyle girdikleri maske sektöründe, daha çok çalışana iş vererek ticari hayatlarına devam ettiklerine dikkati çeken Kaynak, son birkaç ayda yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Şu an Avustralya’da pek bir şey üretilmediği için Melbourne şehrinde aniden 4-5 milyon kişi maske takmak zorunda ve bu kadar kişiye maske yetiştirmek çok zor. O yüzden biz o heves ve heyecanla işe giriştik, ben ve bir çalışanımla maske yaparken bir de baktık ki talep çok fazla. Her gün çok daha fazla kişi geliyor, ‘bu kadar maskeniz olsaydı biz alırdık’ diyordu. Toptan almak isteyenler vardı, o yüzden birçok çalışanı şirketimize aldık ve 7/24 maske yapma işine girdik. O zamandan bu zamana talep artarak devam ediyor."

- "GÜNDE ORTALAMA 1000 MASKE ÜRETİYORUZ"

Gelen siparişleri karşılamak için her gün ortalama 1000 maske üretmeleri gerektiğini belirten Kaynak, "Bunu yapmak için genellikle her gün 20-25 kişi arasında çalışıyoruz. 1000 maske yapabileceğimiz bir kapasiteye gelince, şirketler çalışanları için bizden 500, 1000 maske talebinde bulunmaya başladı. Biz de kabul edip işleri aldık, böylelikle işimiz büyüdü." şeklinde konuştu.

<p>Taksim İstiklal Caddesi’ndeki Fransa İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, Fra

Karikatür küstahlığına vatandaşlar böyle yanıt verdi: Fransa'nın katliamlarını konsolosluğa yansıttılar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Düzce'de ağlara takılan 15 kilogramlık levrek şaşırttı

Van'da 210 düzensiz göçmen yakalandı