• $7,1747
  • €8,7417
  • 415.748
  • 1483.02
10 Eylül 2020 Perşembe 09:40 | Son Güncelleme:

Aşıda son durum nedir? Koronavirüs aşısı durduruldu mu?

Aşıda son durum nedir" Koronavirüs aşısı durduruldu mu"

Koronavirüs aşısı son durumu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Vaka sayılarının yükselişe geçtiği koronavirüs salgınında yürütülen aşı çalışmaları ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Son gelen haberelere göre, Oxford Üniversitesi'nde devam eden AZD1222 adlı koronavirüs aşı çalışmasının durdurulduğu belirtildi.

Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde çıkan ve tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken, diğer yandan aşı ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Oxford Üniversitesi'nde devam eden AZD1222 adlı koronavirüs aşı çalışmasının görülen istenmeyen etki nedeniyle şimdilik durdurulduğunu belirtti.

AŞIDA SON DURUM NEDİR?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Oxford Üniversitesi'nde devam eden AZD1222 adlı koronavirüs aşı çalışmasının görülen istenmeyen etki nedeniyle şimdilik durdurulduğunu belirtti.

Twitter hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, İngiltere'de Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü ile Oxford Aşı Grubu iş birliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan 'AZD1222' adlı aşıya ilişkin açıklama yaptı.

Prof. Dr. Kara klinik çalışma döneminde olan 'AZDI1222' aşının görülen istenmeyen etki nedeni ile şimdilik durdurulduğunu belirterek; "Tüm veriler incelendikten sonra istenmeyen etkinin ciddiyeti ve aşı ile mi ilişkili olduğu değerlendirilerek devam kararı verilecek. Özellikle aşı çalışmalarında katılımcı sayısı yüksek olduğu için görülebilecek sorunlar; örneğin aşı olan kişinin kanser tanısı alması aşı uygulandıktan sonra olduğu için aşı ile ilgisi olmasa dahi araştırılarak netleştirilir ve çalışma öyle devam eder" dedi.

<p>Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çorum'da öğretmenlere aşı uygulaması programına katılarak korona

Öğretmenlere aşı yapılıyor... Milli Eğitim Bakanı Selçuk aşı yaptırdı

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü