• $8,0864
  • €9,7133
  • 451.947
  • 1409.19
23 Mart 2021 Salı 09:06 | Son Güncelleme:

Çin'de yapılan arkeolojik kazıda 3 bin yıllık altın maske bulundu

Çin'de yapılan arkeolojik kazıda 3 bin yıllık altın maske bulundu

Çin'in Sichuan eyaletinde sürdürülen bir arkeolojik kazıda 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen altın maske bulundu. 280 gram ağırlığındaki maskeyle beraber kazı yapılan bölgeden ipek lifler, fildişi ve yeşimden yapılmış çeşitli süs eşyaları da dail olmak üzere 500'den fazla değerli eşya ortaya çıkarıldı.

Sichuan eyaletindeki bir arkeolojik kazı alanında 3 bin yıldan daha eski 500'ü aşkın eser bulundu. Yaklaşık 280 gram ağırlığında olan ve yüzde 84 oranında altından yapıldığı belirtilen bir tören maskesi ise büyük ilgi gördü.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın haberine göre, keşif, Chengdu eyaletinin başkenti yakınında bulunana Sanxingdui'de yapıldı. Uzmanlar, ortaya çıkarılan eşyaların milattan önce 316'da fethedilene kadar batı Siçuan havzasında hüküm süren bir krallık olan eski Shu Hükümdarlığı'na daha fazla ışık tutabileceğini söyledi.

Arkeologlar, kazıda altın maskeye ek olarak, fildişi, yeşim ve kemikten yapılmış çeşitli süs eşyaları da buldu. En büyüğünün alanın 19 metrekare olduğu altı çukurda yapılan çalışma esnasında, henüz açılmamış bir ahşap kutu ile baykuş desenli bronz bir kap da ortaya çıktı.

TANRILARA KURBAN VERMEK İÇİN

Bununla birlikte, 1920'lerden bu yana, yerel bir çiftçinin tesadüfen bir dizi kalıntıya rastlamasının ardından Sanxingdui'de 50 binden fazla antik eser bulundu. 1986'da, iyi korunmuş bronz maskeler de dahil olmak üzere binden fazla öğe içeren iki tören çukurunun keşfedilmesiyle büyük bir atılım gerçekleşti.

2019'un sonlarında ise bölgede üçüncü bir çukur bulundu ve geçen yıl beş tanesi daha keşfedildi. Arkeologlar, çukurların kurban amacıyla kullanıldığına inandıklarını ve içerdiği birçok öğenin ritüel olarak yakıldığını söyledi.

BAĞIMSIZ MEDENİYET

Sanxingdui'nin, tarihçilerin yetersiz yazılı kayıtlar nedeniyle hakkında nispeten az şey bildiği Shu eyaletinin kalbinde olduğuna inanılıyor. Bölgede yapılan keşifler milattan önce 12. ve 11. yüzyıllara kadar uzanıyor ve eşyaların çoğu şu anda tesis bünyesindeki bir müzede sergileniyor.

Öte yandan arkeolojik site, uzmanların eski Çin'de medeniyetin nasıl geliştiğine dair anlayışlarında devrim yarattı. Özellikle, Shu kültürüne ait bulgular, krallığın geleneksel olarak Çin medeniyetinin beşiği olarak kabul edilen Sarı Nehir Vadisi'ndeki komşu toplumlardan bağımsız olarak geliştiğini gösteriyor. Çin Ulusal Kültür Mirası İdaresi müdür yardımcısı Song Xinchao, devlet tarafından işletilen haber ajansı Xinhua'ya, son keşfin "Sanxingdui kültürüne ilişkin anlayışı zenginleştirdiğini ve derinleştirdiğini" söyledi.

ÖNEMLİ İPEK ÜRETİCİLERİNDEN BİRİ

Kazı ekibinin başkanı ve Sichuan Eyaleti Kültür Eserleri ve Arkeoloji Araştırma Enstitüsü başkanı Tang Fei ise bir basın toplantısında, keşfin krallığın "eski Çin'deki önemli ipek yetiştiricilerinden biri olduğunu" gösterdiğini söyledi.

Sanxingdui, UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak henüz tanınmamış olsa da, kuruluşun gelecekteki olası atılımları için "geçici listesinde" yer alıyor. Diğer Shu arkeolojik sit alanları ile birlikte, BM ajansı tarafından "Çin, Doğu Asya ve hatta dünyanın Bronz Çağı uygarlığının seçkin bir temsilcisi" olarak kabul ediliyor.

  • altın maske
  • arkeolog
  • kazı
<p>Libya Başbakanı Dibeybe, 5 başbakan yardımcısı ve 14 bakanı ile Türkiye'ye geldi. Abdulhamid Dibe

Libya'nın kritik ziyareti dünyada nasıl yankı buldu?

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi