• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
30 Temmuz 2020 Perşembe 09:35 | Son Güncelleme:

Arefe günü noterler saat kaça kadar açık? Bugün noterler kaçta kapanacak?

Arefe günü noterler saat kaça kadar açık" Bugün noterler kaçta kapanacak"

Müslüman alemi için önemli günlerden biri olan Kurban Bayramı, 31 Temmuz'da idrak edilecek. Yarın ise bayram arefesi. 4 günlük bayramda resmi kurum ve kuruluşlar kapalı olacak. Resmi işlerini halledemeyenler arefe gününde mesai yapılıp yapılmayacağını araştırıyor. Arefe günü resmi kurumlar yarım gün çalışıyor.

Kurban Bayram'nın ilk günü 31 Temmuz'da idrak edilecek. Bayram boyunca resmi kurum ve kuruluşlar hizmet vermeyecek. Resmi işlerini halledemeyenler arefe gününde mesai yapılıp yapılmayacağını araştırıyor. Bayram hazırlıklarının yapıldığı arefe günü vatandaşlar resmi işlemlerini tamamlamak istiyor.

AREFE GÜNÜ NOTERLER AÇIK MI?

Bayramda hizmet karar vermeyecek olan noterler arefe günü yarım gün hizmet veriyor.

AREFE GÜNÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ

Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat'tan Müzdelife'ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat'ta hacılar, vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va'z dinleme, Kur'ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler.

Peygamberimiz arefe gününün faziletine ilişkin olarak "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş, yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" dediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

Arefe günü adliyeler açık mı, kapalı mı? Yarın adalet sarayı çalışıyor mu?

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

Teşrik tekbiri de şöyledir: "Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd."

İster cemaatle, ister yalnız başına namaz kılan, kurban kesen veya kesmeyen yolcu olan veya olmayan kadın-erkeğin; farz olan her namazın peşinde Teşrik tekbirlerini getirmesi gerekir.

<main><p>Ege Denizi’nde merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6.6 büyükl

İzmir'de deprem anında denizde girdap oluştu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En garip güvenlik yöntemleri

Başkan Erdoğan, yapımı süren Taksim Camisi'nde incelemede bulundu