• $7,8793
  • €9,3312
  • 481.76
  • 1212.01
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Temmuz 2020 Çarşamba 17:12 | Son Güncelleme:

Arefe günü kargo çalışma saatleri nasıl? Yarın kargolar açık mı?

Kurban Bayramı'nın birinci günü 31 Temmuz Cuma günü idrak edilecek. Bayram resmi tatil olduğu için birçok kurum kapalı olacak. Kargo işlemlerini gerçekleştirecek olanlar ise bayram öncesi işlerini tamamlamaya çalışıyor. 30 Temmuz Perşembe günü kargo çalışma saatlerini bilmek bu noktada yardımcı olacaktır.

Bu yıl Kurban Bayramı'nın birinci günü 31 Temmuz'a denk geliyor; arefe günü ise 30 Temmuz olacak. Kargo işlemlerini tamamlamak isteyenler için çalışma saatleri hakkında bilgi almak faydalı olacaktır. Çünkü Kurban Bayramı resmi tatil olduğu için birçok kurum gibi kargolar da kapalı olabilir.

AREFE GÜNÜ KARGOLAR ÇALIŞIYOR MU?

4 gün sürecek olan Kurban Bayramı bu yıl 31 Temmuz'da başlıyor ve 3 Ağustos'ta bitiyor. 30 Temmuz Perşembe günü ise arefe olmuş olacak.

Arefe günü PTT kargo dağıtım yapıyor mu? PTT yarın açık mı?

Kurban Bayramı resmi tatil olduğu için pek çok işletme kapalı olacak. Geçen yıl bayramda kargolar hizmetlerine ara vermişti. Arefe günü ise işleyişlerine devam etmişlerdi. Konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmesi durumunda haberimizin içerisine eklenecektir. Şimdilik kargo firmalarından herhangi bir açıklama gelmedi.

Arefe günü eczaneler açık mı, kapalı mı? 30 Temmuz'da eczanelerin çalışma saatleri nasıl olacak?

KİMLER KURBAN KESEBİLİR?

Diyanet İşleri, kurban kesmenin kimlere farz olduğu hakkında açıklama yaptı. Allah’ın rızasına ermek maksadıyla kesilen kurbanın, belirli şartları taşıyan hayvanın usulüne göre kesilmesi uygun görülmüştür. Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Arefe günü adliyeler açık mı, kapalı mı? Yarın adalet sarayı çalışıyor mu?

KURBAN KESMEK FARZ MI, VACİP Mİ?

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Ayrıca Hz. Peygamber'in birçok hadisinde hali vakti yerinde olanların kurban kesmesi emredilmiş veya tavsiye edilmiş, hatta “Kim imkânı olduğu halde kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın” (İbn Mâce, “Edâhî”, 2; Müsned, II, 321), “Ey insanlar, her sene, her ev halkına kurban kesmek vâciptir” (Tirmizî, “Edâhî”, 18; İbn Mâce, “Edâhî”, 2) gibi ifadelerle bu gereklilik önemle vurgulanmıştır.

Arefe günü yarım gün tatil mi? Kurban Bayramı arefesi resmi tatil mi?

<p>İP İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu için “FETÖ

İP milletvekili Ümit Özdağ canlı yayında açıkladı: İP İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu FETÖ'cü

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'da uyuşturucu operasyonu

Kırklareli'nde bir köy karantinaya alındı