• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
25 Mayıs 2021 Salı 11:27 | Son Güncelleme:

Araç içerisinde bırakılan kolonya ve dezenfektanlar tehlike saçıyor

Araç içerisinde bırakılan kolonya ve dezenfektanlar tehlike saçıyor

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte havalar iyiden iyiye ısınmaya başladı. Araç içerisinde bırakılan kolonya ve dezenfektanlar ise fazla ısınmadan dolayı patlama ve yangına sebebiyet verme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.

Uzmanlar, sıcak havalarda artan olası araç yangınları konusunda sürücüleri uyarıyor. Özellikle araç içinde bırakılan kolonya, dezenfektan gibi malzemeler patlamaya ve yangına sebebiyet verebiliyor.

TRT Haber'de yer alan habere göre, havaların ısınmasıyla birlikte araçlarda bulunan yanıcı ve patlayıcı maddeler tehlike saçıyor.

Özellikle koronavirüs salgını ile birlikte hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen kolonya ve dezenfektanlar güneş ile doğrudan temas ettiğinde araçlarda patlama ve yangına sebep oluyor.

YANGINA SEBEP OLABİLİYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Nihat Sarraf, konuyla ilgili şunları aktardı:

"Araç içerisinde bulunan dezenfektan, kolonya, çakmak, deodorant ve benzeri kimyasal maddelerden kaynaklanmaktadır. Bunlar yaz sıcağı ile beraber araç içerisinde uzun süre kalmasından dolayı genleme yaparak basınç artırmalarından dolayı zamanla patlamalara sebebiyet vermektedir."

Adana'da bu ve benzeri sebeplerle geçen yıl 234 araç yanarak hasar gördü. 2021 yılında ise 5 ayda 96 araçta yangın çıktı.

"ARACI SERİN YERDE BIRAKMAK GEREKİYOR"

Peki yaz mevsiminde araç yangınlarını önlemek için ne yapmak gerekiyor?

Sarraf, "Dezenfektan, kolonya, çakmak, deodorant, gözlük, cam şişeler... Bunlar mercek görevi yapan malzemeler de var içerisinde mümkün olduğu kadar araç içerisinde uzun süre bırakmamak gerekiyor. Veya bırakılacak ise aracı mümkün ise serin yerlerde bırakırsak bunların ısınma olaylarını biraz daha düşürmüş oluruz" dedi.

YANGIN ÇIKTIĞINDA ARAÇ HIZLA BOŞALTILMALI

Yangın çıkması halinde ise araç güvenli bir yere park edilmeli. Araçtaki tüm kişiler hızla dışarı çıkarılmalı. İtfaiye gelinceye kadar araçtaki yangına söndürme ekipmanlarıyla müdahale edilmeli.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!